fV Zutphen den rekende Pictura niet tot haar taken. “Pictu- ra is geen vereniging van producenten maar van consumenten”, meldt de secretaris ergens in no tulen. De door Pictura georganiseerde exposities vonden plaats in het Stedelijk Museum, toen nog gevestigd in het Wijnhuis. In de beschreven pe riode speelde Pictura-secretaris Hubert van Hille daarbij een doorslaggevende rol. Het Palet Amateur Schildersvereeniging ‘Het Palet’, opge richt 3 febr. 42, Atelier Paardewal 9, Sekr. Rodeto- renstr. 21. Zo staat het op een ontwerp voor brief- papier, gemaakt door Bertus Voortman voor de mede door hem opgerichte groep. Deze groep, later ook wel aangeduid als ‘Genootschap’ of simpelweg ‘Club’, is in juridische zin nooit een vereniging geweest. In de 80 jaar van haar be staan bleef het een informele organisatie zonder vaste structuur. De continuïteit is steeds te dan ken geweest aan ‘voortrekkers’, die er voor zorg den dat de activiteiten van de groep doorgang konden vinden, zoals het regelen van accommo datie, modellen, koffie/thee en financiën. Het Palet werd opgericht door Arie Nijenhuis, Herman Borninkhof, Bertus Voortman en Henk Nijman. Hun culturele belangstelling was bre der dan hun eigen kunstbeoefening: alle vier wa ren vanaf 1943 of 1944 lid van Pictura. Ook ande re vroege leden van Het Palet komen voor in de ledenadministratie van Pictura. Blijkens jaarver slagen waren zij als leden ook actief. Zij worden onder meer genoemd als lid van de financiële „HE? lirl 8 Zelfportret Bertus Voortman uit 1941, pastel. 2023 1 Ontwerp voor briefpapier (1941) door Bertus Voortman voor de jonge groep Het Palet. Vermoede lijk is het nooit in druk uitgevoerd, maar het getuigt vooral van ambi tie en enthousi asme. Portret van Hubert van Hille door Bertus Voort man uit 1942, potloodschets. Deze tekening toont aan dat Van Hille en Voortman elkaar destijds goed kenden. Atelier Paardewal 9 Secr. Rodetorenstr. li

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 8