1 r m Bevroren teen De baan ligt er op 7 februari prachtig bij, hier zijn toptijden mogelijk, zeggen de schaatsers voorafgaand aan de wedstrijd tegen de verslag gever van De Koerier. Op zwart-wit foto’s van de wedstrijden in het Regionaal Archief Zutphen is te zien dat de sneeuwval overvloedig is geweest. Duizenden toeschouwers staan langs de baan en op hoger gelegen terrein. De toeloop is ex tra groot, want de scholen zijn twee weken ge sloten vanwege de brandstofschaarste. Langs de baan staat ook oud-Zutphenaar en oud-kampi- oen Dolf van der Scheer die “door de microfoon beschouwingen over de prestaties der rijders” geeft, schrijft het Algemeen Handelsblad. De radio doet voor Nederland verslag. Maar de tijden op de baan vallen tegen. Op de eerste dag speelt de wind, die op de lengte van de baan staat, de rijders parten. Sommige titel kandidaten zijn niet in topvorm. Buyen en Keizer “gingen” niet, zeggen ze na afloop. Zij waren vrij wel “leeg” gereden, schrijft De Koerier. Vermoeid van recordwedstrijden een paar dagen eerder in Bergen (Noord-Holland). Sommige schaatsers zijn betrokken bij valpartijen. Jan Bosman moet zelfs opgeven tijdens de 5.000 meter. Hij heeft te veel pijn aan zijn voet. Een van zijn tenen is ruim twee weken eerder tijdens de Elfstedentocht be vroren en de nagel is daags tevoren verwijderd. De Zutphense en Warnsveldse schaatsers de len in de malaise. Geen van hen is bij de bes te veertien rijders na drie afstanden die star- ten voor de afsluitende 10.000 meter. Adelbert Schouten is volgens het verslag in De Koerier wat ziekelijk en wordt 15de. Zijn jongere broer Hen drik eindigt als 24ste, ’t Hart als 26ste en Dullaert als 27ste. Van Altena en Van Veen waren al uitge vallen voor de 5.000 meter. Het duizendkoppige publiek juicht voor de winnaar, Herman Buyen, die zijn nationale titel prolongeert. Secretaris Knoppers stuurt de daaropvolgen de week identieke bedankbriefjes aan vijf men sen die “spontaan logies verschaft” hadden aan een of meer van de rijders. Onder de vijf zijn me vrouw Dullaert in Zutphen en de heer Schouten in Warnsveld. 0 6 ZUTPHEN 2023 1 Literatuur - Piet Dullaert. Een Zutphens oorlogsdagboek. Bezorgd en geredigeerd door Gosse Koolstra en Michel Groothedde. Zutphen 2020. Websites - www.schaatsstatistieken.nl - Npo Start met Polygoon beelden: https://www. npostart.nl/nederlands-kampioenschap-hard- rijden-op-de-schaats-te-zutphen/27-12-2010/WO_ VPRO_039507. Buyen door de finish, geklokt door de tijdopne mers C. Nijhuis, mevr. Rubé en P. Broere. Noten 1 RAZ 0289, nrs 5,10, 13, 29, 67. 2 E-mail Koolhaas aan auteur. 3 100 jaar Zutphense IJsvereeniging 1879-1979. 4 Dullaert is bestuurslid van 1943 tot 1969 en wordt in 1969 benoemd als lid van verdienste. 5 Schouten is in 1966 door de KNSB benoemd tot lid van verdienste.

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 6