land, een enkele keer in Friesland, maar nooit in Oost-Nederland is al jaren de klacht. Een paar weken eerder nog heeft Knoppers in een brief aan de Schaatsbond de ZIJV min of meer officieel kandidaat gesteld voor de kampioenschappen in het daaropvolgende wedstrijdseizoen 1942/43. Maar het besluit dat nu op stel en sprong moet worden genomen is: durft Zutphen de or ganisatie aan? De wedstrijd is al over drie da gen. Er ligt een meter sneeuw op de schaatsbaan naast de Berkel. Hier en daar ligt zelfs anderhalf tot twee meter. De weersverwachting zegt: “er is nog meer sneeuw in aantocht.” Nog diezelf de woensdagavond 4 februari volgt spoedover leg binnen het bestuur. Om circa 23.00 uur belt ZIJV-voorzitter J. B. Gosselaar Beerta naar Eecen. Zutphen doet het. De volgende morgen om 5.00 uur begint baanchef Woudstra al met het schaatsklaar ma ken van de baan. Hij krijgt hulp van ‘de jongens van de Mettray’, het opvoedingshuis in Eefde, en van tientallen jeugdleden van de organiserende vereniging. Op donderdag staat er al een adver tentie in De Koerier dat de kampioenschappen de daaropvolgende zaterdag en zondag op de ijs baan van Zutphen worden gehouden. Toegang voor niet-leden: 1 gulden per dag. Voor beide da gen: 1,50. De meeste rijders die om het kampioenschap komen strijden, arriveren al vrijdag in Zutphen. Zij willen uitgerust aan de start komen. Sommi gen gaan ook de baan bekijken. Onder de aan meldingen zijn de grote namen uit die jaren: Buyen, Haverkotte, Keijzer, Bosman. Er hebben zich 33 schaatsers ingeschreven, er komen 32 mannen aan de start. Onder hen zijn zes deelne mers uit Zutphen en Warnsveld. Alle zes zijn lid van de organiserende vereniging. Uit Warnsveld komen de broers Adelbert en Hendrik Schouten. De mannen uit Zutphen zijn Theo Dullaert, F. van Veen, G. van Altena en Rob ’t Hart. Enkele krantenverslagen spreken van te veel zwakkere deelnemers. Maar dat geldt zeker niet voor twee van de lokale deelnemers. Dullaert (*1914) heeft zijn sporen verdiend. Hij deed in 1933 ook al mee aan de nationale kampioenschappen en werd toen 15de. Bij de ZIJV won hij eerder de Terlet-wisseltrofee, een prijs voor jonge schaat- En de vier andere deelnemers uit de gelederen van de ZIJV? Voor Hendrik Schouten, Van Veen en Van Altena was dit hun eerste én laatste deel name aan een toptoernooi. Voor ’t Hart was dit ook zijn eerste grote krachtmeting, maar in 1946 deed hij weer mee, zonder zich evenwel te klasse ren voor de 10 kilometer. Zutphen is in de ban van de overvloedige sneeuwval. In zijn oorlogsdagboek schrijft Piet Dullaert op vrijdag 6 februari: ”Er wordt op ar rensleden door de stad gereden. Ook vervoer op sleden: bakkers, kolenboeren, voerlui, wasbezor gers. Soms een bakfiets met een paard of drie treklieden ervoor.” Hoewel Dullaert een fervent schaatsenrijder is, zo kun je uit zijn dagboek op maken, noteert hij over de kampioenswedstrij den niks meer dan dat zij verreden werden. sers op de lange afstand. Hij moet lokaal gekend zijn, maar zijn naam staat op het wedstrijdbord op de baan fout gespeld: Dullaart. Ook Adelbert Schouten (*1919) heeft de Terlet-beker gewonnen, kortgeleden zelfs, op 17 januari. Hij geldt als een groot talent. Hij deed ook eerder aan de natio nale kampioenschappen mee. In 1940 eindigde hij als 10de, in 1941 als 15de. In het jubileumboek bij het 100-jarig bestaan van de Zutphense IJs- vereeniging3 staat een foto uit 1934. Daarop zie je Dullaert4 en Schouten5 samen met twee andere ZIJV-leden en de trainer op de kunstijsbaan van Amsterdam. Zij vormen de zogeheten trainings groep. 5 Berekeningen vóór de 10.000 meter door Taconis en Buyen. Buyen wijst zijn eigen naam aan op de deelne merslijst. ZUTPHEN 2023 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 5