L ’s nachts vuile sneeuw over de baan gestrooid om een afgelasting te forceren. Zij waren getipt dat de gevreesde Duitse Sicherheitsdienst een raz zia zou willen houden op die zondag om zoveel mogelijk jonge mannen op te pakken voor de ar beidsdienst in Duitsland. De Schaatsbond besloot vervolgens om de kampioenschappen het daaropvolgende week einde helemaal opnieuw te laten verrijden. Maar ook op die twee dagen is niet gestreden. De re den is uit krantenberichten uit die dagen niet te achterhalen. Koolhaas vermoedt dat de bond de kampioenschappen uitstelde omdat men bang Een pak sneeuw Zutphen krijgt met het telefoontje van Eecen op eens de kans waar de IJsvereeniging al zo lang op wacht: een Nederlands kampioenschap. Die wedstrijden zijn altijd in Noord- en Zuid-Hol- was voor repercussies vanwege de Nederlandse afzegging voor een Duits schaatstoernooi.2 Het Nationale Dagblad, de krant die door de NSB werd uitgegeven, sprak er zijn verbazing over uit dat het maar niet lukte om in Amster dam kampioenschappen te organiseren. De strijd was twee keer “uitgesteld, hetgeen ons zeer zonderling is voorgekomen”, schrijft de krant als de wedstrijden in Zutphen beginnen. “Achteraf blijkt dat de hoofdstad voor dergelijke wedstrijden geen interesse heeft. Het is de vraag of schaatsbondvoorzitter Eecen het geheim van de ‘sabotage’ op de Amsterdam se baan zelf kende en dat met Knoppers heeft ge deeld. Er is echter wel één kleine hint die daarop wijst. Knoppers citeert het telefoongesprek met Eecen later in zijn jaarverslag aldus: “nu Amster dam niet kan of niet durft [cursivering auteur], kan Zutphen dan de kampioenschappen organi seren?” 1 r 4 Deelnemers melden zich aan bij het bestuurslid J.H. Jansen. De voorzitter van de ZIJV, de heer J.B. Gosselaar Beerta. ZUTPHEN 2023 1 Er moeten eerst bergen sneeuw geruimd worden. SvT 'i.~ i

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 4