en toch r i7*i iii euw Een titelstrijd op de ijsbaan f f et is woensdagavond 4 febru- ari 1942 als bij de heer H.H. - Knoppers aan de Hazekamp in Zutphen de telefoon gaat. Knoppers is de secretaris van de Zutphense IJsvereeniging, kortweg ZIJV. Het was al “vrij laat” zegt hij later in zijn verslag aan de algemene ledenvergadering over het vereni- gingsjaar 1942.1 De man die hem belt, is mr. C.P. Eecen, de voor zitter van de Nederlandse Schaatsenrijdersbond. De bond mag op last van de Duitse bezetter de toevoeging Koninklijke niet meer dragen. Eecen belt met een urgente vraag. Wil Zutphen over drie dagen de officiële Nederlandse kampioen schappen langebaanschaatsen voor mannen or ganiseren? Dat telefoontje is een complete verrassing. Op diezelfde woensdagmorgen heeft De Koerier, de enige krant die nog verschijnt in Zutphen, ge meld dat de Zutphense IJsvereeniging wel “alle moeite” had gedaan om de kampioenschappen naar Zutphen te halen, maar dat de wedstrijden ondanks eerdere afgelastingen en tegenslagen toch in Amsterdam blijven. Wat is er aan de hand in Amsterdam? De kam pioenschappen zouden daar op zaterdag 24 en zondag 25 januari worden gehouden. De eerste dag zijn de 500 meter en de 5.000 meter inder daad verreden. Maar de tweede dag zijn de wed strijden afgelast vanwege overvloedige sneeuw val en de slechte conditie van het ijs. Dat is de officiële lezing en zo berichtten de kranten erover in die dagen. Of was er meer aan de hand? In 1987 vertelt voormalig schaat ser Siem Heiden aan schaatshistoricus Marnix Koolhaas een ander verhaal. Heiden had samen met Gerrit van Laer, erevoorzitter van de KNSB, Menno Tamminga In 1942 kreeg de ‘Zutphense IJsvereeniging’ onverwacht de kans om de Nederlandse kampi oenschappen langebaanschaatsen voor mannen te organiseren. Hoe kwam de titelstrijd in Zutphen? En hoe brachten de schaatsers uit Zutphen en Warnsveld het ervan af? HMtM N 3 ZUTPHEN 2023 1 De 1.500 meter met op de voor grond Van Hoorn. Menno Tamminga (*1957) zit in de redactie van het tijdschrift Zutphen. De Tweede Wereldoorlog in en om Zutphen is een van zijn onderwerpen van onderzoek.

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 3