Mattenfabriek naar Deventer Waar bleven andere bedrijven? 24 ZUTPHEN 2023 1 12 januari - De GOBI mattenfa briek verhuist binnen een half jaar naar Deventer. Het moederbedrijf van GOBI heeft het benodigde in dustrieterrein reeds aangekocht. Deze verhuizing is nodig omdat de productie van de matten, die gebruikt worden voor de dijkbe- kleding, zo'n grote vlucht gaat nemen dat er belangrijk moet worden uitgebreid. Een derge lijke uitbreiding zou in Zutphen veel te grote investeringen ver gen, ook al omdat de haven waar aan dit zou moeten gebeuren, de Industriehaven, daarvoor volgens GOBI-directeur J.C. Pilaar “ten ene male ongeschikt is. Die haven is een onbruikbare sloot.” lijke bouwplannen. Op zo'n anderhal ve kilometer van zijn nieuwe locatie komen 900 betaalbare woningen, waarvan stellig ook de GOBI een aan tal claimen kan. 12 januari - Recente publicaties over het vertrek van Sturka uit Zutphen naar België waren on juist, dat is inmiddels wel héél duidelijk vast komen te staan. Maar het gemeentebestuur was zo ondersteboven dat op stel en sprong een persconferentie werd gehouden met als boodschap: met betrekking tot de Zutphense industriële bedrijven is er geen vuiltje aan de lucht. te verlaten om de productie naar Bel gië of elders over te brengen. Dat zou economisch gezien een slechte zaak zijn." De heer Beijer zinspeel de erop dat de investeringen die in Zutphen zijn gedaan toch revenuen moeten opleveren. "We zoeken nog steeds mensen om de Nederlandse vestigingen, met name Zutphen, vol te plannen." Vergroting van de capa citeit dus. Ook plaatsvervangend directeur Reehorst van het Gewestelijk Ar beidsbureau is "niets bekend over een vertrek van Sturka. En ook niet over een eventueel vertrek van an dere bedrijven. Na de overname van Sturka door Barbara Farber Interna tional (BFI) zijn er ook al bepaalde geruchten geweest die niet gegrond waren." Het nieuws kwam kennelijk in de wereld door uitlatingen van de heer G.C.E. Mannessen maandagmiddag in de Warnsveldse gemeenteraad. Mannessen, fractievoorzitter van de PvdA, zei daar dat aangenomen mag worden dat de komende jaren diver se bedrijven Zutphen gaan verlaten. In de Nieuwe Krant en de Gelderlan der werd daarbij vermeld dat het vol gens een betrouwbare bron om Stur- ka zou gaan. Op een inderhaast georganiseer de persconferentie op het gemeen tehuis van Zutphen zei wethouder L. J. G. C. Verschure namens B en W dat de berichten over het vertrek van di verse bedrijven uit Zutphen volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Verschure vond dat de Warnsveldse PvdA-frac- tievoorzitter Mannessen zeer dwaze uitlatingen had gedaan en op onver antwoorde wijze verontrusting bij een groot aantal werknemers had veroor zaakt. u is er dan toch, en dat in dezélf- de week, het wel degelijk juiste bericht dat GOBI zijn mattenfabriek gaat uitbreiden, maar wel in Deven ter. Uit contacten met werkgevers had het gemeentebestuur juist opge maakt dat Zutphense bedrijven geen voornemens hadden om te vertrek ken. Natuurlijk is er op korte termijn geen uittocht van bedrijven te ver wachten. Maar waar is Vromen Pa pier gebleven? En waar ging de pa- pierwarenindustrie Burgers naartoe? Heeft Zutphen nog een Juweline? Wat bleef er over van de Zutphense Zeemlederfabriek? Wormgoor ging toch ook naar Deventer? En wat werd er van Spieker en Elferink? Tegenover deze 'greep' kunnen maar weinig nieuwe vestigingen wor den gesteld. En wat die, om wat voor reden dan ook, verdwenen bedrijven betreft: gestadig druppelen holt ook de steen uit! e ongeschikte haven is echter niet de voornaamste reden waar om GOBI haar groeiende en belang rijkste bedrijf niet in Zutphen wil hou den. Pilaar: "Het industriële klimaat deugt hier niet. In Deventer en ook in Kampen en Zwolle is dat veel en veel beter." Pilaar was medio 1955 een van de eersten die een bedrijf stichtte op het stedelijk industrieterrein en daar later nog vier bedrijven aan toevoegde. Hij laakt nu echter de slechte bereik baarheid van het industrieterrein voor onder meer de zware wegtransporten die zijn bedrijven aandoen. De on derdoorgang bij de IJsselbrug staat nogal eens onder water, de slagbo men van de Nieuwstadsoverweg zijn meestal naar beneden en de tunnel in de Industrieweg is veel te laag. Pilaar is niet alleen ingenomen met de twee hectare Deventer indus trieterrein, maar ook met de plaatse-

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 24