S I G NALERINGEN LAND ririA Zutphen Mirjam van Velzen-Barendsen Atlas van Zutphen ISBN 978 90 244 499 72 Nieuwe Historische 22 ZUTPHEN 2023 1 gerekend kan worden tot een van de oudste histori sche centra van Nederland. Deze en andere nieuwe inzichten zijn in woord en beeld verwerkt in deze der de editie van de Atlas. i redactie Dolly Verhoeven, Maarten Gubbels en Michel Meienhorst VERHAAL Gelderland voor het Gelderland werd VAN Gelderland als zelfstandig graafschap en hertogdom GELDER Gelderland als Nederlands gewest Gelderland in het Koninkrijk der Nederlanden werkwijze wordt het ver band door de op schijnbaar parallel lopende thema's goed gelegd. Verschillende onderzoekers met uiteen lopende expertises droe gen op hun eigen manier bij aan het overzichtswerk. Zo werkten onder ande re de Zutphense archeo logen Michel Groothedde en Arjan den Braven mee aan het hoofdstuk over de vroege middeleeuwen. De eindredactie en projectlei ding lag bij prof. dr. Dolly Verhoeven. Het vierdelige werk maakt deel uit van het gelijknamige project van Erfgoed Gelderland dat tot doel heeft samen met mu sea, historische verenigin gen, archieven en ande re erfgoedorganisaties het Verhaal van Gelderland te vertellen. Naast deze pu blicatie zal er in 2023 een digitaal platform worden gelanceerd en zijn er ver schillende deelprojecten om ook op lokaal niveau de geschiedenis van Gelder land voor iedereen toegan kelijk te maken. Dolly Verhoeven, Maarten Gubbels en Michel Melen- horst (red.), Verhaal van Gelderland: de canon van het Gelders verleden Amsterdam 2022 ISBN 978 90 244 425 60 uim dertig auteurs en redactieleden bundel den hun krachten om een integrale geschiedenis van Gelderland te schrijven. Het resultaat: vier lijvige boeken die op chronologi sche wijze alle belangrijke aspecten van de Gelderse geschiedenis behandelen. Ieder boek omvat een ei gen tijdvak met daarbinnen niet alleen de politieke en economische thema's, maar ook de sociale en culturele ontwikkelingen. Door deze een compleet overzicht van de geschiedenis van de Schupstoel. De publicatie vormt deel 152 van de Zut- phense Archeologische Pu blicaties (ZAP) en is alleen digitaal verschenen. Het is kosteloos in te zien en te downloaden in de biblio theekcollectie op de web site: www.erfgoedcentrum- zutphen.nl. Willem Frijhoff, Michel Groothedde en Christiaan te Strake, Nieuwe Histori sche Atlas van Zutphen Amsterdam, 2022 n 2011 verscheen de His torische Atlas van Zut phen; een rijk geïllustreerd geschiedkundig overzicht van de stad. Het was een toegankelijk overzichtswerk en zowel de eerste als de tweede druk waren dan ook snel uitverkocht. Sinds het verschijnen van de Atlas is nog veel meer onderzoek gedaan naar de geschie denis van de stad. Archeo logen, historici, geologen en bouwhistorici kwamen daarbij soms tot verrassen de inzichten. Zo blijkt de stad bijvoorbeeld ouder dan gedacht en de IJssel jonger. Er werd onderzoek gedaan naar de waterhuis houding in en rond de stad en bouwhistorisch onder zoek toont aan dat Zutphen Bert Fermin, De Schup- stoel op de schop. Ar cheologische opgraving op het plein De Schup- stoel in Zutphen. Zutphen 2022 ISBN 978 94 919 508 10 fgelopen jaar vond de herinrichting van de Schupstoel plaats. Het pro ces werd door gemeente lijke archeologen begeleid en bood hen de mogelijk heid onderzoek te doen naar de loop van de gracht die het huidige plein in de 12de eeuw nog doorkruis te. Archeoloog Bert Fer min gaat daarnaast dieper in op de algehele ontwik keling van de Schupstoel door de eeuwen heen, zo als de functie van het plein, de bebouwing en de wa terput. Er werden verschil lende vondsten gedaan, waaronder aardewerk, plantenresten, munten en een boeksluitinkje. Door dat ook de resultaten van eerdere opgravingen wor den behandeld, ontstaat Zutphense Archeologische Publicaties 152 Bert Fermin De Schupstoel op de schop Archeologische opgraving op het plein Schupstoel in Zutphen Willem Frijhoff. Michel Groothedde en Christiaan te Strake

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 22