WIE WAS TOCH.. Bernard Joost Verstege I VRYHEID g|M EG ALITE. GÉLYRHEID.JL BROEDERSCHAP» ar kiest hem in het College van Provisionele Repre- - raz, archiefnr. sentanten. Maar hij is oud en ziek en wil eigen lijk niet meer. Toch laat hij zich door enthousi aste medestanders in zijn leunstoel - hij wordt ernstig geplaagd door jicht - van zijn huis naar het stadhuis dragen. Het publiek langs de rou te juicht hem toe. Een urenlange triomftocht wordt het niet, want hij woont vlakbij aan de Zaadmarkt in De Gouden Sterre. Uiteindelijk be dankt Verstege voor de eer. Hij overlijdt in 1796. Zoon Goswin komt wel in het door het volk ge kozen stadsbestuur. (Rob Kammelar) Noot de confrontaties binnen het stadsbestuur. De Oranje-meerderheid daarin houdt gemakkelijk stand en dwingt Verstege in 1787 zijn zetel op te geven. Door de Franse Revolutie krijgt de patriotti sche beweging in ons land nieuw elan. In Zut- phen voltrekt zich de Bataafse Omwenteling op woensdag 4 februari 1795. Het is binnen een paar uurtjes gepiept. Bloed vloeit er niet. Het volk is Bernard Joost Verstege niet vergeten en iet veel Zutphenaren fungeren als per sonage in een historische roman. Ber nard Joost Verstege wel. In een vergeten roman weliswaar, van een al even vergeten Zut- phense schrijfster, maar toch... 1 Bernard Joost Verstege (*1723, Zutphen) is af komstig uit een patriciërsfamilie. Als vader Gos- win in 1747 wegens ouderdom en ziekte zijn ma- gistraatszetel wil opgeven, wordt onderling geregeld dat Bernard Joost hem als schepen op volgt. Hij zal een van de langstzittende stadsbe stuurders worden. Niet per se een verdienste in een tijd waarin afkomst en nepotisme iemands kansen bepalen en algemeen kiesrecht nog moet worden uitgevonden. In 1768 wordt Verstege tweede burgemees ter. Ondertussen verzamelt hij mooie postjes die hem geen windeieren leggen. Zo wordt hij on der meer bewindvoerder van de West-Indische Compagnie, commissaris ter Admiraliteit van de Maas en idem ter Admiraliteit van Amster dam. In 1767 wordt hij beleend met het leengoed Amptink in plaats van wijlen burgemeester Van Heeckeren. Maar Verstege is niet alleen uit op ei genbelang. Hij ontwikkelt zich tot een verant woordelijk bestuurder met een open oog voor het algemeen Zutphens belang. Ondertussen ontstaat er overal in het land steeds openlijker oppositie tegen de zwakke en corrupte regering van erfstadhouder Willem V. Zelfs in oranjebolwerk Zutphen roeren zich de patriotten. Ook Bernard Joost Verstege heeft meer en meer moeite met de vriendjespolitiek en baantjesjagerij. Hij staat open voor verande ringen. Juist in deze periode is hij eerste burge meester. In de magistraat heeft hij twee patriot tische medestanders. De overige negen, onder aanvoering van Van Heeckeren tot Suideras, zijn oranje tot op het bot. De eis van de Zutphense pa triotten om bestuurlijke invloed zorgt voor har- 0001, inv.nr. 114 (Repertorium Memoriën Resoluties 1741 1780); Bert Koene, ‘Notulenstrijd in het stadsbestuur van Zutphen in de patriottentijd’, ZUTPHEN 34 (2015) nr.4, pp. 105-111. Gedenkplaat voor de stichting van de Bataafse Republiek op 19 januari 1795. Ge maakt door Anna Catharina Brou wers en Jan Lucas van der Beek in 1795. Literatuur 1 L.E. (pseudo niem van Lyte Engelberts), De oude strijd om het bestaan, Utrecht 1924. ZUTPHEN 21 2023 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 21