WIE WAS TOCH.. Jacob Ketel (Gerrie Willemsen Evelien Marskamp) fraai herenhuis met een tuin vol vruchtbomen. Het huis heeft gaskachels en een serre waar de kinderen spelen. De kinderen lopen met buur kinderen vanaf de Mars naar de christelijke la gere school aan de Leeuweriklaan, een wande ling van een half uur. De familie is gereformeerd en hanteert strenge regels. ’s Zondags twee keer naar de kerk, geen dansles, maar wel gerefor meerde jeugdclubs. En om twaalf uur avonds gaat de voordeur op slot. Laatkomers slapen maar bij hun vrienden of vriendinnen. In de oorlog krijgt de gasfabriek enige voltref fers. De bevolking moet het tot november 1945 zonder gas stellen. Jacob Ketel zorgt voor een snel herstel van de fabriek. Die voortvarendheid wekt vertrouwen en in augustus 1945 wordt hij directeur van de Stichting Wederopbouw Zut- phen, die gevestigd is in het eeuwenoude Heer Hendrikshuis aan de Gasthuisstraat. Zoon ingenieur Lambert Ketel volgt hem in 1945 op als directeur van het Gemeentelijk Ener gie- en Waterbedrijf. In 1955 volgt de oprichting van de Gas Maatschappij Oost Gelderland (GA- MOG). Dit is een samenwerkingsverband van meerdere gemeenten in Gelderland en Flevo land. Zutphen gaat over op aardgas, eerst uit Coevorden en later op het Groningergas na de vondst hiervan in Slochteren. Vader Jacob en zoon Lambert Ketel worden beiden geridderd voor hun inzet voor de stad Zutphen. Jacob wordt ook nog tot ‘Ereburger van Zutphen’ benoemd. Diverse bedrijven op de Mars dragen bij aan een prachtige speeltuin op de Mars, een kleuterschool en later komt er - voor de oudere jongeren - een Ketelhonk. In de nieuwe wijk Noorderhaven zal de naam Ke tel binnenkort terugkeren in een woonblok met binnentuin met de naam Ketelhof. igenlijk gaat dit stukje meer over het gezin Ketel. Maar het begint bij Jacob. Hij wordt in 1887 geboren in Steenwijk als zoon van een smid annex geweermaker. Zijn werkzame leven begint in 1909 als hij gemeenteopzichter wordt bij het gas- en waterleidingsbedrijf in En schede. Na banen in Zeist, Dordrecht en Arnhem wordt hij in 1937 directeur van het Gemeentelijk Energie- en Waterbedrijf in Zutphen. In Enschede trouwt Jacob met Jentje Kooij. Het echtpaar krijgt vijf kinderen. Eenmaal in Zutphen wonen ze op Marsweg 18, naast de gasfabriek. Gas wordt in die tijd gemaakt uit steenkolen. Nadat het gas er uitgehaald is, houd je cokes over. Dat wordt vooral verkocht aan de in de buurt wonen de arbeidersgezinnen die er hun huis mee warm stoken. De benodigde kolen worden aangevoerd via de Gasfabriekhaven, die we nu kennen als de Museumhaven. De grote dienstwoning aan de Marsweg is een v-'1' i Bronnen: - Herinneringen van Gerrie Wil lemsen en Jaap Ketel; Delpher; Wikipedia; Dag blad Trouw van 30 september 2013. 20 ZUTPHEN 2023 1 Jacob Ketel als directeur van de Stichting We deropbouw, ca. 1950. G IjLA "j^***** j\si

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 20