ft. vloer te dichten met dure nieuwe plavuizen. Na de reformatie nam vanaf de tweede helft van de 17e eeuw de vraag naar particuliere gra ven sterk af. Veel zerken, die allang geen eige naar meer hadden, bleven in de kerk liggen en vaak lieten ook nieuwe eigenaren de oude zer ken gewoon op hun graf liggen, soms met, soms zonder toevoeging van hun eigen naam. Kort om: de zerken werden gerecycled. Veel 16e -eeuw- se zerken zijn in de 17e en 18e eeuw hergebruikt, soms door latere generaties van de dezelfde fa milie, soms ook door geheel andere families. Dit leidde niet zelden tot verminking van de middel- eeuwse decoratie en heraldische kentekens. De grootste schade aan de afbeeldingen werd aangericht in de Bataafse en Franse tijd. Eind 18e eeuw werden veel familiewapens op de zerken uitgehakt op bevel van hogerhand. In dit geval de Provisionele Representanten van het Volk van Gelderland (ingesteld in 1795), het hoogste be stuursorgaan, later opgevolgd door de Nationa le Vergadering. Eén van de ingrijpende besluiten van dit orgaan was de afschaffing van de eerste stand: de ridderschap. Later zijn door oorlogsgeweld (1945), instor tingen, torenbrand (1948) diverse zerken ver nield en verwijderd. Met name in de noordwest hoek van de Walburgiskerk ontstond de groot ste schade. Zo ontbreken er vijftien zerken die oorspronkelijk onder het torengewelf en op de plaats van de huidige balie lagen en nog door Muschart beschreven zijn. Niet alleen zijn veel zerken verdwenen, maar ze liggen meestal ook niet meer op de oorspron kelijke plek. Bij restauraties zijn veel zerken ver plaatst en vaak ook niet meer in de oorspronke lijke oriëntatie teruggelegd. Stijlen Van de 250 zerken in de Walburgiskerk zijn er zeker 145 afkomstig uit de 16e en 17e eeuw toen grafzerken in de mode kwamen. Hét type zerk in de 16e eeuw is de steen waarop de inscriptie rondom is aangebracht in een tekstband met gotische letters in het Latijn, onderbroken door vierpassen, terwijl op het middenveld een grote vierpas is te zien met daarin een klassiek wapen schild dat met een lint is opgehangen aan een vierpas of een boomstronk. De letters worden in deze periode niet ingehakt maar de ruimte tus sen de letters werd weggehakt. De 17e eeuw is de bloeiperiode van de wapen- wis® 16 ZUTPHEN 2023 1 Een typische wapenzerk uit de 16e eeuw in de Michaelkapel van Wilhelmina Kreynck. Er was op het randschrift nog voldoende ruimte voor haar echtgenoot Hendrick Ruiters (Ruyter of Ruetters), maar die heeft kennelijk elders een onderkomen gevonden. Beiden zijn in het alli- antiewapen in het midden vertegenwoordigd. In de hoeken aan de linkerkant de wapens van de schoonouders en aan de rechterkant die van haar ouders. F.

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 16