s B B en zich op deze wijze verzekeren van een prettig hiernamaals. De gravenkaart van de kerk uit 1681 toont meer dan 400 graven. Volgens de inventarisatie van Muschart uit 1934 lagen er toen nog 245 zer ken in de kerk. Dat getal is nog steeds actueel. Een relatief klein aantal omdat er van de 11e tot de 19e eeuw, volgens het register, meer dan dui zend mensen in de kerk begraven moeten zijn. Vermoedelijk zijn onder één grafzerk meerdere mensen begraven, maar ze werden lang niet al tijd op de zerk vermeld. Ook werden stenen her gebruikt voor nieuwe bewoners. Het graf werd geruimd en de namen op de steen weggehakt. Lang niet iedereen die in de kerk werd begra ven, heeft een zerk of een andere tastbare herin nering achtergelaten. Dat geldt in het bijzonder voor de personen die in een van de 26 grafkel ders in de kerk werden bijgezet. Voor velen was het voldoende dat men in een gewijde ruimte en ‘op stand’ bij de familie ter aarde werd besteld. Rijke stinkerds Uit de rekeningen van de kerkmeesters vormt zich het beeld dat de kerkvloer tot in de 19e eeuw zeker geen mooie egale vlakte was, maar eerder een hobbelig geheel van ongelijk liggende zer ken en plavuizen. Jaarlijks werden tientallen malen zerken of plavuizen gelicht en graven ge opend. Door de vele bijzettingen in de kerk, slo ten de graven niet allemaal evengoed meer en de geur van verrotting moet soms ondraaglijk zijn geweest, terecht dat men sprak over ‘rijke stin kerds’. In de taakomschrijving van de kosters stond dat men ’s morgens vroeg als eerste de deu ren van de kerk tegen elkaar open moest zetten. «t.* 14 ZUTPHEN 2023 1 Deze zerk van vicaris Broekin(?) die in 1550 overleed, ligt in de kooromgang. Op de hoeken zogenaamde vierpassen, figuren die gevormd worden door vier elkaar overlappen de cirkels. In het midden een driepas met heel vaag zichtbaar een kelk. Op de gravenkaart uit 1681 is in de zuidmuur een deur ingetekend als ‘Doodt Graevers Duer- ken’. Deze deur gaf voor de restauratie in 1890 toegang tot het huisje van de kostersknecht/ doodgraversknecht. Nog steeds is de positie van dit deurtje te zien in de Walburgiskerk. s '<fj

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 14