26 JU borh+jH voorlopig dus niet meer beschikbaar. Alterna tieve locaties worden genoemd, onder andere het clublokaal van de Volksbond (het huidige Volkshuis). Uit het verslag van de bestuursver gadering maart 1946: “De voorzitter hoopte, dat het clublokaal van den Volksbond binnen enkele weken beschikbaar zou zijn. Behalve Voortman kon misschien de schilder onleesbaar) uitge nodigd worden”. Inmiddels heeft de jonge groep Het Palet een eigen identiteit ontwikkeld en treedt naar bui ten met een zelf georganiseerde tentoonstelling. Een door Bertus Voortman ontworpen affiche meldt dat Het Palet in december 1945 werken exposeert van haar leden. Locatie: het ANJV-ge- bouw aan het Hagepoortplein.1 Het ANJV (Alge meen Nederlands Jeugd Verbond), kort daarvoor opgericht, was een socialistische jeugdbeweging gelieerd aan de CPN (Communistische Partij Ne derland). Voor de voorzitter van het eerbied waardige instituut Pictura, de heer M.N.H. Leijs, was deze linkse connectie kennelijk geen be zwaar: op zaterdagmiddag 8 december is hij de gene die de expositie officieel opent. De reacties in de pers variëren van mild kritisch via bemoe digend tot lovend. “De expositie ziet er smaakvol uit”, meldt De Waarheid.2 Het Parool: “In de eer ste plaats vraagt het werk van Nijenhuis de aan dacht, maar ook de doeken van Borninkhof ge ven blijk van een groote begaafdheid”, en “Van Voortman maakten de affiches een goede in druk”. De Algemene Koerier wijst op de grote be langstelling voor de opening van de expositie, er waren wel 60 bezoekers. Er werden 43 doeken getoond en van elke exposant werd er wel een werk welwillend beoordeeld. De Koerier eindigt met: “Zo is er voor allen die belangstelling heb ben voor wat stadgenoten op het gebied van de schilderkunst presteren aanleiding om eens een kijkje te nemen”. Enkele jaren later, juni/juli 1948, organiseert Het Palet weer een tentoonstelling. Deze keer op de bovenverdieping van Bornhovestraat 19, waar de groep een eigen atelierruimte ter beschik king had. Er zijn dan nog steeds goede banden met Pictura, want ook nu weer verricht voorzit ter Leijs de opening. Volgens Het Vrije Volk deed het hem genoegen dat de schilders nu de be- Opheffing Pictura Over het wel en wee van Het Palet in de perio de van 1949 tot 1959 is weinig terug te vinden. Op het persoonlijke vlak blijven er in die perio de contacten met Pictura: Arie Nijenhuis, mede oprichter van Het Palet, wordt in 1950 gekozen tot penningmeester in het dagelijkse bestuur. Op de buitengewone ledenvergadering van 14 juni 1962 wordt besloten tot opheffing van Pictu- ra. Formalisering volgt tijdens een bestuursver gadering later dat jaar. De notulen van die verga- schikking hebben over een eigen atelier. “Het is thans de tweede maal dat Het Palet exposeert, en de heer Leijs stelde tot zijn voldoening vast dat bij de meeste leden vooruitgang te bespeuren juni/juli 1948. is”. En: “Spreker deed een beroep op de overheid om dit werk meer dan thans het geval is te prote geren”. Een hartenkreet die kunstenaars aller tij den zullen onderschrijven. L. - Affiche ontwor pen door Bertus Voortman voor de Palet-expositie ZUTPHEN 11 2023 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2023 | | pagina 11