I I 1 - tt I I publiceerde ze in Stemmen des Tijds, Kerstboek, Onze Gids, De vriend des huizes, Opwaartse wegen en Maandblad voor vrouwen en meisjes - in het laatste blad onder de initialen J.E. Uitgeverij Callenbach gaf haar verhalen in 1910 in herdruk uit in de bundel Novellen. Na de dood van hun vader (1913) - moeder was al in 1904 gestorven - verhuisde Johanna met haar zus naar de villa Gloriette aan de Ericaweg 1 in Huis ter Heide, waar ze tot hun dood bleven wo nen. De genealoge en illustrator Hendrika (Riek) Mijnssen (1882-1963) werd voor de Tweede We reldoorlog hun huisgenote in Huis ter Heide.3 Pas in de jaren twintig verschenen Jo’s bekend ste romans, namelijk De schaduw (1921) over een teruggetrokken Brabander op zijn buiten en In de provincie in 1928. De tweeling leidde een teruggetrokken be staan. Hun werkwijze verschilde nogal. Waar Lite talloze particuliere familiestukken en stuk ken in openbare archieven raadpleegde en zich goed inlas vóór het schrijven van haar romans, putte Ignatia Lubeley ook inspiratie uit familie papieren, maar zette ze liever haar fantasie aan het werk. Haar ging het meer om de sfeer dan om het verhaal. De verborgen trappen en de ge heime zolders van hun grote huis in Zutphen prikkelden de fantasie van Jo, zei haar vrien din, de schrijfster Marie van Zeggelen daarover ooit.4 Voor Johanna waren familiepapieren eer der een begin voor een novelle dan een verhaal dat op bronnen was gebaseerd. Maar een enke le keer werd Jo gegrepen door de geschiedenis, vooral de rol van vrouwen daarin. Zo was ze ge obsedeerd door de lotgevallen van de Franse ac tiviste, salonnière en schrijfster Marie-Jeanne ‘Manon’ Roland (1754-1793), die na een turbulent leven in november 1793 op het schavot eindig de. Dat leven beschreef ze in Babette dat in 1930 ook in boekvorm werd uitgegeven. Riek Mijns- sen maakte de ‘bandteekening’ voor de herdruk van Babette. Johanna publiceerde niet zoveel als haar zus. Tussen 1916 en 1919 zat ze in de redactie van het maandblad Onze Jonge Meisjes, een uitgave van de Vereniging van Christen Jonge Vrouwen, en in de jaren dertig van Christelijk vrouwenleven. La ter werd ze lid van de Christelijke Auteurskring 'I’t p; Het - inmiddels afgebroken - huis van de familie Engelberts in de Pelikaanstraat rond 1935. 104 ZUTPHEN 2022 4 De titelpagina van de bundel Novellen uit 1910. .‘I!

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 8