De bewogen geschiedenis van een perceel in de Hoven Van uurwerkmaker tot Chinees restaurant 1 I Groenmarkt met een achteringang aan de Ko lenstraat; dit was tevens zijn werkplaats. Buiten de Marspoort in de Hoven kocht hij later een hof tegenover de ticheloven; hij zette er een klein huisje op. Op 54-jarige leeftijd stierf hij en de weeskamer stelde in 1670 mombers aan voor zijn nagelaten kinderen. In 1672 brandden in de Ho ven vele huizen af. De mombers besloten in 1674 om de hof met het verbrande huisje te verkopen voor 1250 gulden aan Boudewijn ter Meulen. Evelien Marskamp De Spraeckelhof Boudewijn zette er een huis op en noemde dit De Spraeckelhof. Deze Boudewijn alias Flaman was een Vlaming. Hij huwde rond 1676 Gerritje, n 1644 trok de 29-jarige uur werkmaker Jurriaan Spraec- kel vanuit Goor naar de stad Zutphen. Hij werkte er als uur werk- en instrumentenmaker en carillonbouwer. Hij werkte vaak samen met de beroemde gebroeders Hemony, die klokken konden gieten. Jurriaan maakte het mechaniek en de speelton waardoor de klokken een melo die lieten horen; hij werd een nationale bekend heid. Hij maakte in 1645 het speeluurwerk in de Wijnhuistoren. En diverse uur- en speelwerken in Nederland, onder andere in de Sint Jan in Den Bosch en in de toren van de Amsterdamse Wes- terkerk. In 1653 kocht hij een groot huis aan de Het begon met een stukje grond, dan een huisje. Het waren vooral rijke Zutphenaren die zich zo’n stukje grond buiten de stad konden permitteren. Veel is al bekend over zulke plekjes in de Hoven. Maar het ‘Hovenboek’ is alweer van 2003; intussen weten we meer. Iets daarvan staat in dit artikel.1 ■IK 11® (vi1_ ■I N lA- CÉ /f I CÉ Fragment uit het protocol van de Weeskamer, waarin te lezen is dat de mombers op 11 september 1674 de hof met "het huysken soo verbrandt" verko pen aan Boude wijn ter Meulen. Evelien Marskamp is verpleegkundige met als hobby de geschiedenis van Zutphen. ZUTPHEN 99 2022 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 3