SIGNALERINGEN Vrolijke non van Zutphen A Zutphen Zutphen 1572 Mirjam van Velzen-Barendsen Erfgoed public at ie Zutphen Zutphense Archeologische Publicaties ISO •De A 5 118 ZUTPHEN 2022 4 tie biedt dan ook een schat aan informatie over de ge schiedenis van de Pols broek. Davy Kastelein en Derk- Jan Rouwenhorst, De vro lijke canon van Zutphen. Deel 1 8000 v.Chr.-1300 Zutphen 2022 ISBN 97 90 832 579 07 Jos van Dalfsen, et al., De Halvemaanstraat. Archeo logisch, archivalisch en bouwhistorisch onderzoek naar de ontwikkeling van de percelen langs de Hal- vemaanstraat en de Mela- tensteeg in de wijk Pols broek in Zutphen Zutphen, 2022 ISBN: 978 94 919 508 03 Johan Visser, Zutphen 1572. De geschiedenis van een bloedbad Amsterdam 2022 ISBN 978 90 244 512 96 Marjolein Koudstaal en Mirjam van Velzen- Barendsen, ‘Dit is geprint toe Zutphen’. Thiman Petersz. Os van Breda en Andries Jansz. van Aelst, de eerste Zutphense boekdrukkers Zutphen 2022 ISBN: 978 90 903 640 63 erschillende auteurs presenteren in deze lij vige publicatie de resul taten van hun onderzoek naar de geschiedenis van de Halvemaanstraat en de Melatensteeg. Tijdens ar cheologische opgravin gen zijn vondsten gedaan uit vrijwel iedere periode, waaronder munten, eet gerei, vogeldrinkbakjes en een klapzonnewijzer. Voor Melatensteeg 39 en Halve- maanstraat 40-44 is bouw historisch onderzoek uitge voerd en van veel percelen is de eigendomshistorie onderzocht. Deze publica- 0J) O0''1' e uitvinding van de boekdrukkunst om streeks 1450 geldt als een van de belangrijkste inno vaties in de geschiedenis van de mensheid. Maar wat betekenende deze ontwik keling voor de stad Zut- phen? Wanneer kwamen de boekdrukkers naar de IJsselstad en wat drukten zij en voor wie? Deze publica tie geeft antwoord op deze vragen en plaatst de ont wikkeling van de boekdruk kunst in de context van de ontwikkeling van Zutphen in de zestiende en zeven tiende eeuw. Deze publica tie is de eerste uitgave in de reeks Erfgoedpublica- ties Zutphen, uitgegeven door het Erfgoedcentrum. eschiedenis is voor ie dereen! Dat bewijzen archeoloog Davy Kastelein en illustrator Derk-Jan Rou wenhorst met deze vrolij ke canon. Door middel van cartoons, historisch beeld materiaal en overzichtelijke kaartjes wordt er een leven dig beeld geschetst van de vroege geschiedenis van Zutphen. Wist je bijvoor beeld dat sommige archeo logische vondsten uit Zut- phen wel 10.000 jaar oud zijn? En dat Zutphen ooit in het graafschap Hama- land lag? De uitgave vormt het eerste deel in een reeks van vier uitgaven over de allereerste bewoning tot de pestepidemieën in de veer tiende eeuw. ‘Dit is geprint toe Zutphen’ Thiman Petersz. Os van Breda en Andries Jansz. van Aelst, de eerste Zutphense boekdrukkers Marjolein Kojdstaal/ Mirjam van Velzen-Barendsen De Halvemaaratraat I Archeologisch, archivalisch en bouwhistorisch onderzoek naar de ontwikkeling van Halvemaanstraat en de Melatensteeg in Zutphen. Het project is uiteevoerd ond Johan Visser DE GESCHIEDENIS VAN EEN BLOEDBAD Boom utphen, de Tachtigjari ge Oorlog: De inname van de stad door de Span jaarden op 16 november 1572 staat in het collectie ve geheugen gegrift. In de jaren die volgen ontstaat buiten de stad een levendi ge herinneringscultuur over bloeddorstige Spanjaarden en arme Zutphenaren. Maar eigentijdse bronnen laten een ander beeld zien. Jo han Visser deed onderzoek naar deze verhalen en de probeerde te achterhalen wat er daadwerkelijk ge beurde. Hij schreef hierover dit spannende boek.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 22