WIE WAS TOCH.. Gillis Bovy heeft een liefhebberij, een passie eigenlijk. Dat is de wiskunde. En in het bijzonder de meetkun de. Een heel specifiek probleem daarin houdt hem uit zijn slaap. De kwadratuur van de cirkel. De opgave: construeer een vierkant waarvan het oppervlak precies gelijk is aan dat van een gege ven cirkel. Er mag alleen passer en liniaal (zon der schaalverdeling) gebruikt worden. Fluit- tje van een cent zou je denken. Maar al sinds de Griekse oudheid bijten geleerden er hun tanden op stuk. Anaxagoras, Hippokrates, Archimedes - toch niet de eersten de besten - en velen na hen. Dat schrikt Gillis allerminst af. Met passer en liniaal is hij is zo ongeveer vergroeid. Hij steekt zijn licht op bij andere wiskundigen. Velen pro beren hem op andere gedachten te brengen. Maar Gillis zet door. En hij slaagt. Althans dat denkt hij. Vol trots zet hij zijn bevindingen op papier. De Zutphense boekhandelaren Wolterus Bovy (een neef) en Hendricus van Bulderen zijn bereid het manuscript uit te geven. In 1754 ver schijnt: Wiskunstige demonstratie dat het rond staat tegen zijn omgeschreven vierkant als 11 staat tegen 14 of de zo lang gezochte quadratura ciRCuii, ontdekt en uitgevonden in den jare 1749 door Gillis Bovy, Stadts Timmerman te Zutphen. illis Bovy is afkomstig uit Maastricht. Zijn geboortejaar kennen we niet. Sa men met zijn vader Constans (*1664) en zijn broers Willem en Jan komt Gillis naar Zutphen. In 1702 krijgen de Bovy’s het Zutphen se burgerschap. Vader is uurwerkmaker en krijgt geregeld opdrachten van de magistraat voor het onderhoud van de stadsuurwerken. Later gaat broer Jan de stadsklokken onderhouden. Broer Willem verwerft belangen in een zeemsmolen. Ook kennen we Willem Bovy als de maker van een fraaie plattegrond van de Walburgiskerk met zitplaatsenverdeling (ca. 1753). Gillis wordt timmerman. Blijkbaar is hij een goed vakman, want in 1727 benoemt de magis traat hem tot stadstimmerman. In 1730 wordt Gillis verantwoordelijk voor het openen en slui ten van de stadssluizen. Ook geeft het stadsbe stuur hem opdracht tot het maken van een dub bele koperen zonnewijzer. Tot zover een heel gewone familie. Maar Gillis Bijna anderhalve eeuw later bewijst de Duitse wiskundige Ferdinand Lindemann definitief dat de kwadratuur van de cirkel niet met passer en liniaal te construeren valt. Dat heeft te maken met de bijzondere eigenschappen van het ver houdingsgetal n (pi) tussen middellijn en om trek van een cirkel, elke cirkel. De inspanningen van Gillis Bovy waren op voorhand gedoemd te mislukken. Gillis Bovy overlijdt in 1765. Hij ligt begraven in de Broederenkerk. (Rob Kammelar) 116 ZUTPHEN 2022 4 Bronnen en litera tuur: - Regionaal Archief Zutphen: - Collectie Genealo gie (Burgerboek 1690-1715 en Doop-, trouw- en begraafboeken gereformeerde gemeente) - Collectie Nadere Toegangen (Reper toria memorie resolutieboeken 1701-1740 en 1741 1780; Historisch kadaster) - Het geciteerde geschrift van Gillis Bovy is te vinden op Google Books. Een man voert berekeningen uit met behulp van een passer terwijl een jongen toe kijkt. Prent van James McArdell naar schilderij van Rembrandt van Rijn, ca. 1750.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 20