Amor vincit omnia - het vriendenboek van Wilhelmina de Beaufort In oktober 1895 legde Wilhelmina de Beaufort te Warnsveld een vriendenalbum aan, eigenlijk meer een vriendinnenalbum (liber amicarum), omdat de scribenten vooral vriendinnen van de kostschool en familieleden waren. Het al bum was in een fraaie leren band gestoken van staand formaat, met pagina’s goud op snee, met een metalen letter B (Beaufort) op de leren om slag en een los inliggend vloeiblad. Het is een Kennelijk ging het manuscript al op de kost school rond, maar was Jo Kip] vergeten het te sturen aan haar nicht Wilhelmina aan wie het verhaal was opgedragen. Vandaar wellicht dat ze het begin van het briefje in de derde per soon stelde. Ze schreef ook over haar “jongste roman” Jonkvrouw Rhétia, maar een eerder ma nuscript van een andere roman is (nog) niet aan getroffen. Met het “arme kind” dat moet werken als een Turk, wordt bedoeld dat iemand, Frauck waarschijnlijk, een (onbekende) krachtsinspan ning moet gaan leveren.11 Wilhelmina, Mien in de wandeling, werd op 13 juli 1878 te Spa geboren als dochter van Cor nelia Maria van Asch van Wijck en Johannes Ber nardus de Beaufort. Ze trouwde op 18 juli 1901 (ze was toen 23 jaar) te Woudenberg met de 29-ja- rige Assueer Jacob Schimmelpenninck van der Oye.12 Ze overleed op 17 februari 1957 op Hofstet ten te Ellecom, ze werd 78 jaar. “Lieve Mien! Na een fameuse brandbrief over mijn nalatigheid te hebben gekregen van de schrijfster (J Bès [haar zus Frauck?]) stuur ik je hierbij Jonkvrouwe Rhétia. De jongste roman der talentvolle schrijfster doet onder sommigen de rondte op school. Op het oogenblik zit ik in den tuin, lieve[r] would-be tuin. Een microscopisch poesje zit op het tafeltje voor mij met al zijn ver stand (als hij dit heeft) te kijken. Nu adieu, lieve Pa[?]. Complimenten van Tante. Het arme kind moet gaan werken als een Turk. Met een zoen. Je je liefh[ebbende] Kip.” luxe uitgegeven band, zoals Jo ook haar manu script van Jonkvrouwe Rhétia heeft laten inbin den. Waarschijnlijk heeft Mien het album aan gelegd ter gelegenheid van haar vertrek in 1895 naar de meisjeskostschool Welgelegen van de beide zusters De Puy, die dan ook in november van dat jaar in het album schrijven. Waar de rage om onder studenten een album te houden aan het begin van de negentiende eeuw even snel verdween als zij was opgekomen, beleefde het fe nomeen tegen het eind van de eeuw een revival, die grotendeels op het conto van jongedames en meisjes van middelbare-schoolleeftijd geschre ven kan worden.13 De ontwikkeling ging van het universitaire milieu naar het burgerlijke, maar met dit verschil dat de vrouwen het album aan hun eigen smaak aanpasten. Dat is ook te zien in het album van de toen ze ventienjarige Wilhelmina; door de tekeningen en ingeplakte bloemblaadjes krijgt haar album meer de vorm van een poëziealbum. Bijna alle overgeschreven gedichten en fragmenten zijn ontleend aan het werk van dichters, maar ont stijgen het kinder- en tienerniveau en dus het 106 ZUTPHEN 2022 4 Wilhelmina Cornelia (Mien) de Beaufort om streeks 1895 (Foto Potterat, Montreux).

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 10