Ta few artikel) broers waren, evenals Petrus en Andreas (die wel naast elkaar staan), is het waarschijnlijk dat de schilder in de Walburgis zich heeft ver gist. In Schöppingen en Hengelo staat deze Jacob ook naast zijn broer. Jacob Maior is de eerste van de apostelen die gedood is; op last van Herodes Agrippa I is hij onthoofd. Zijn bekendste attri buut is de Jacobsschelp. Behalve de schelp is hier de pelgrimsstaf afgebeeld. Hij is immers verbon den aan een van de bekendste pelgrimstochten. Hij zou begraven zijn in Santiago de Compostella in Spanje. Hoe dat kon gebeuren, is een mysterie. Bij het elfde artikel staat Judas Thaddeus. Er waren ook twee Judassen. De bekendste is Judas Iskariot, de verrader. De andere werd Judas Thad- deus genoemd. Kennelijk was de naam Judas zo besmet dat hier geen naam in het gewelf staat, als enige van de apostelen in de noorderhelft. In plaats daarvan staat er St Judas in de banderol.4 Tenslotte lezen we bij Matthias, de vervanger van Judas Iskariot: Het eeuwige leven, Amen.’ Daniel bevestigt dat: ‘Velen van hen die slapen in de aar de, in het stof, zullen ontwaken, sommigen om eeuwig te leven Dan. 12.’ Wat hier niet staat, maar in Schöppingen wel, is het vervolg: ‘anderen om voor eeuwig te worden veracht en verafschuwd.’ Dat is een vooruitblik uit het Oude Testament op het Laatste Oordeel tot slot. B Noten 1. Met dank aan Aartje Bos en Gerrit de Fockert voor het fileren van eerdere versies. 2. Efeze 2:19-22: Zo bent u dus geen vreemdelingen of gasten meer, maar burgers, net als de heiligen, en huisgenoten van God, gebouwd op het fundament van de apostelen en profeten, met ChristusJezus zelf als hoeksteen. Deze en de andere Nederlandse bijbeltek sten zijn ontleend aan de Nieuwe Bijbelvertaling. 3. Met dank aan Johans Kreek voor zijn informatie over fundamenten en gewelven. 4. Met dank aan Gerard van der Brug voor deze obser vatie. Bartholomeus, Joël en Spijkers. Literatuur - Nederlands Bijbelgenootschap, De Nieuwe Bijbelver taling, Haarlem 2004. - Paul le Blanc, De oude Helenakerk te Aalten, Aalten 2009. - Wolfgang Böcker, Katholische Pfarrkirche St. Brictius Schöppingen, Schöppingen 1998. - Eusebius Pamfilus, Kerkelyke Geschiedenissen, vertaald door A.A. vander Meersch, Amsterdam 1749 (geraadpleegd op Google Books). - P.H.R. van Houwelingen (red.), Apostelen, Dragers van een spraakmakend evangelie, Kampen 2010. - Pierre Mens, ‘De muur- en gewelfschilderingen in de hervormde kerk te Beekbergen’ in: Stichting Oude Gelderse Kerken, Afl. 23 Najaar 1986, p.71-94. - Elaine Pagels, Het vreemdste bijbelboek. Visioenen, voorspellingen en politiek in Openbaring, Utrecht 2012. ZUTPHEN 73 2022 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 9