Blik naar het Oosten Het is de moeite waard even om ons heen te kijken. We hebben hier te maken met een merkwaardig cultuur-historisch fenomeen. In Overijssel en Gelderland zijn apostelreeksen aangetroffen die een sterke overeenkomst heb ben met die in Westfalen en Rijnland. Pierre Mens wijst erop dat Gelre met die gebieden in dertijd nauwe betrekkingen had. Holland was ver weg; dat was Bourgondisch. Gelre en Gulik (Jülich) zijn bestuurd geweest door één hertog. Wolfgang Böcker geeft een lijst van plaatsen tot voorbij Münster met vergelijkbare schilderin gen. Behalve in de Walburgiskerk ging het om muurschilderingen, met als enige sluitsteen een Christuskop. Helaas is er vaak niet veel van over. In Schöppingen, iets ten noordwesten van Münster is een fraaie groep, die onmiskenbaar verwant is met die in de Walburg. Ook dichter bij, in Hengelo (Gld) in de Remigiuskerk, en in Aalten in de Oude Sint-Helenakerk zijn mooie voorbeelden te zien. Uit de verschillen in de op eenvolging van de apostelen blijkt dat die niet star was, al beginnen ze allemaal met Petrus. In Hengelo is Paulus tussen Petrus en Andreas ge- tekst en een profeet, met in ieder geval een on dersteunende tekst uit het Oude Testament. De sluitstenen, met afbeelding en al, zijn aan gebracht tijdens de bouw van deze kapel. Dit ge welvenstelsel is gemaakt kort na de kapsluiting in 1492. Dus op z’n laatst op dat moment is beslo ten dat deze geloofsbelijdenis daar zou worden aangebracht; het is onmiskenbaar één geheel. Jakobsverwarring Terug naar de Walburgiskerk. Op de vierde plaats staat hier Jacobus Minor. Er waren twee Jacobus sen onder de apostelen. De oudste, althans de eerstgenoemde, van hen werd in het Latijn aan geduid met Maior, de jongste met Minor. In het Nederlands werd dat vreemd genoeg vertaald met resp. “Meerdere” en “Mindere”. Hier is het Jacobus Minor met het vierde artikel, in Schö ppingen is het Jacobus Maior en omgekeerd. Volgens de eerste kerkhistoricus Eusebius (ca. 260 - ca. 340) was Jacob Minor een broer van Je zus. Maar 300 jaar later werd door theologen vastgesteld dat Maria altijd maagd was gebleven. Protestanten zien deze Jakob nog steeds als een van de vier in de bijbel genoemde broers. Maar voor Rooms-katholieken werd hij een neef. Om dat Jacobus Maior en Johannes (van het derde zet. Dat is opmerkelijk. Paulus heeft Jezus nooit gekend, maar na zijn bekering werd hij een van de meest effectieve verspreiders van het chris tendom. Paulus wordt wel de apostel der heide nen genoemd, waarbij met heidenen niet-joden werd bedoeld. Nu Paulus optreedt als apostel, ontbreekt Matthias, de plaatsvervanger van Ju das Iskariot, de verrader. De volgorde in Aalten is weer heel anders; tegelijkertijd is dat de enige reeks zoals die in de bijbel genoemd is, althans in de Handelingen der Apostelen (1: 13, 26). Maar allemaal volgen ze de tekst van de Apostolische Geloofsbelijdenis. De situatie in de Walburgis- kerk is uniek in die zin dat het een gewelfschil dering is. ’l j Johannes (baard loos) en Jacobus Minor (met knup pel). T2. ZUTPHEN 2022 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 8