De complete Apostolische Geloofsbelijdenis Structuur van het geheel Deze voorbeelden van een apostel met een pro feet met hun teksten gaan in principe op voor elk geloofsartikel; er zit systeem in. Met de Arma Christi en de andere sluitstenen is dat net wat an ders. In bijgaande afbeelding zijn alle relevante onderdelen aangegeven. Linksonder staat Pe trus met het eerste artikel (I) en zijn vergezel lende profeet Jeremia; we zijn ze net al tegenge komen. De getallen 1, 2 en 3 verwijzen naar drie Arma Christi, van boven naar beneden 1) hart en stigmata, 2) Lam Gods met kruisvaan, 3) kruis met lans en stok met spons. In het volgende gewelfvlak staat Andreas, met het tweede artikel, en Habakuk. Daar is ook het vierde Arma, de doornenkroon en stokken. Ver der naar rechts de enige apostel zonder baard, over Jeremia staat Amos, met de apostel Jacobus Maior en zijn Jacobsschelp; daar zijn we al aan het zesde artikel. van het Lam Gods met de kruisvaan, de derde Arma. Op de tekstband bij Petrus staat een Latijn se tekst, beginnend met ‘Credo’. Alle teksten zijn in het Latijn. De apostelen spraken geen Latijn en de profeten al helemaal niet. Het Nieuwe Testament is oorspronkelijk in het Grieks geschreven. Omstreeks 400 kwam er een vertaling in de toenmalige volkstaal, het Latijn. De ironie wil dat deze tekst vaak het eni ge Latijn is dat een katholiek opgevoede Neder lander kent. In modern Nederlands staat daar: ‘Ik geloof in God, de almachtige Vader, schep per van hemel en aarde.’ Naast Petrus, in hetzelf de gewelfvlak, staat een profeet die hem vanuit het Oude Testament ondersteunt. Dat is Jeremia: ‘Jullie zullen “vader” tegen mij zeggen, jullie ke ren je van mij niet af.’ Bij hem zien we wapen schilden van indertijd belangrijke Zutphense fa milies. Ze hadden financieel bijgedragen en dat mocht iedereen weten. Petrus en Jeremia staan voor het eerste geloofsartikel. Gespiegeld tegen- i Joël: Ik zal mijn Geest uitgieten over al wat leeft. Joël 2. IX Mattheus (lans, boek): de heilige al gemene kerk. Psalm/David: Dan zal ik U loven waar heel uw volk bijeen is. David Ps. 34. X Simon (boek, zaag): de gemeen schap der heiligen, de vergeving van de zonden. Micha: Hij zal al onze zonden te nietdoen. Onze zonden werpt hij in de diepten van de zee. XI Judas Thaddeus (boek, zwaard): we deropstanding van het vlees. Ezechiël: Ik zal jullie graven openen, ik laat jullie uit je graven komen. XII Matthias (hellebaard): het eeuwig le ven. Amen. Daniël: Velen van hen die slapen in de aarde, in het stof, zullen ont waken om eeuwig te leven. Daniël 12. De teksten per artikel in het Nederlands (cursief het afgebeelde attribuut per apostel): Petrus (sleutel): Ik geloof in God, de almachtige Vader, schepper van he mel en aarde. Jeremia: Jullie zullen ‘vader’ tegen mij zeggen, jullie keren je van mij niet af. II Andreas (andreaskruis): En in Jezus Christus zijn eniggeboren zoon, onze Heer. Habakuk: Toch zal ik juichen voor de HEER, jubelen voor de God die mij redt. III Johannes (gifbeker): die ontvangen is van de Heilige Geest, geboren uit de maagd Maria. Jesaja: De jonge vrouw is zwanger, zij zal spoedig een zoon baren en hem Immanuel noemen. Jesaja 7. IV Jacob Minor (vollerstaf): die geleden heeft onder Pontius Pilatus, is gekrui sigd, gestorven en begraven. Zacharia: Ze zullen naar mij kijken, die ze hebben doorstoken, ze zul len weeklagen als bij de rouw om een enig kind. Zacharia 12. V Thomas (winkelhaak): Vandaar is hij nedergedaald ter helle. Ten derde dage opgestaan van de doden. Hosea: Dood, zaai de pest om je heen. Dodenrijk, waar zijn je kwel lingen. VI Jacob Maior (pelgrimsstaf, schelp): Daar zit hij ter rechterhand van God de almachtige Vader. Amos: Hij die in de hemel zijn ver heven verblijf heeft, zijn naam is HEER. Amos 10. VII Philippus (kruisstaf, boek): Vandaar zal Hij komen oordelen de levenden en de doden. Maleachi: Ik zal naar jullie toe ko men om recht te spreken, en ik zal niet aarzelen. Maleachi 3. VIII Bartholomeus (vildersmes): Ik geloof in de Heilige Geest. ZUTPHEN 69 2022 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 5