In Memoriam Sjoerd Galema 10 januari 1936 - 15 juni 2022 n 2004 trad Sjoerd Galema af als penningmees ter van de Historische Vereniging Zutphen. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot erelid ‘vanwege zijn langjarige verdiensten voor de vereniging’. Al in de jaren ’90 leerde hij het am bacht van het transcriberen van oude teksten en in 2001 begon Sjoerd met wat zijn core business zou worden, het transcriberen van teksten uit de 16de en 17de eeuw. Dat begon met de stadsre keningen vanaf 1591, waarbij hij wilde vaststel len of er uit die rekeningen iets bleek van de her stelwerkzaamheden na de rampjaren rond 1572. Al spoedig schakelde hij bij dat veeleisende werk ook hulptroepen in. Zo ontstond het driemens schap van Sjoerd Galema, Ria Gresnigt en Melia Kooij-van der Leur, dat tot in 2019 bij elkaar is ge bleven. Het leverde liefst dertien bundels van ge transcribeerde rekeningen op en ook in dit tijd schrift heeft Sjoerd proeven geleverd van wat er uit stadsrekeningen valt op te maken. Voormalig bestuurslid Arend-Jan Reijers is vooral de ijzeren discipline bijgebleven waar mee Sjoerd als penningmeester van de vereni ging vasthield aan afspraken en straf financi eel beleid: ‘Zo werd het tijdschrift Zutphen niet in een dure enveloppe verzonden, maar door er strak een los vel papier als omslag omheen te trekken en vast te zetten met een plakbandje. Als je het niet goed deed, was het effect dat de omslag na een tijdje leeg terugkwam en het tijdschrift zoek was. Sjoerd zocht je dan op en keek je misprijzend aan om je duidelijk te ma ken dat je onvoldoende vaardig was in het in pakken van het tijdschrift. Want hij legde bij al les wat hij deed hoge maatstaven aan.’ Archivaris Etienne van den Hombergh heeft vanaf 2001 met Sjoerd samengewerkt. Hij her innert zich hem met dankbaarheid vanwege het vele bronmateriaal dat Sjoerd toegankelijk maakte. Ook herinnert hij zich de speurneus Galema met zijn frustraties en triomfen: ‘Het Adriaan van Oosten Voorzitter Historische Vereniging Zutphen tempo waarin hij de transcripties kon opleve ren viel hem tegen. Hij werd opgehouden door Latijnse tekstpassages en schier onverklaarbare woorden. Urenlang kon hij bladeren in de woordenboeken. Wist hij een woord te verklaren dan stond hij steevast opgetogen aan mijn bu reau. “Gevonden!” riep hij dan. Ik denk dat dat zijn mooiste momenten bij het archief waren.’ Zulke anekdotes tekenen de man. Gedu rende vele jaren hebben Ria Gresnigt en Melia Kooij-van der Leur hem van nabij meegemaakt: ‘[Sjoerd hield niet] van prietpraat. In eerste in stantie waren onze bijeenkomsten zakelijk. Ge leidelijk aan werd de sfeer echter vertrouwelij ker. Dan vertelde hij van zijn fietstochten, zijn passie voor het wielrennen en voor het boerde- rijleven. Hij leefde met ons mee en kon ons soms vaderlijk toespreken. Maar zodra hij over Maai ke begon of zijn kinderen of kleinkinderen be gonnen zijn ogen te glimmen en kon hij vol trots vertellen.’ Zo was Sjoerd Galema: een voortreffelijk ama- teur-historicus, een precieze penningmeester, erelid van de HVZ, een betrokken man, vader en grootvader - en een oprechte Fries. We zullen hem missen. ZUTPHEN 85 2022 3 F

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 21