Hiltje Moilenhof - Beltman Hil Op 3 november hebben wij afscheid moeten nemen van Weduwe van Hans Moilenhof Ze is 84 jaar geworden. Zutphen deed in de woning. Er werd een onbeschrijflijke chaos aangetroffen: uitwerpselen moesten van de muren worden gehaald, deuren en wanden werden ontsmet, en op de vloer stond de drek 30 cm hoog. 500 vuilniszakken waren nodig om het vuil af te voeren. Een buurman spande in juli 1987 een proces aan. De stank trok door de muren heen want er leefden dan 24 katten in de tussenwoning. De wanhopige Hiltje pleitte dat ze van alles wilde doen maar de beesten niet kon missen. Het pro ces trok landelijk de aandacht. Dagblad De Te legraaf schreef er zelfs over. De buurman werd voor een belangrijk deel in het gelijk gesteld, want hij eiste een drastische inperking van het aantal katten om zo verlost te zijn van stank en lawaaioverlast. De president vond dat het echt paar vier katten mocht hebben, de andere 20 moesten verdwijnen. En ze moesten in overleg gaan met de buurman om de stank eruit te krij gen. Zouden ze dat niet doen dan werd er een dwangsom van 250 gulden per dag opgelegd. Hiltje vond dat de hele zaak zwaar overtrok ken werd. En ze was het er absoluut niet mee eens dat de gemeente zei dat uitwerpselen zo in het hout waren getrokken dat de woning af gebroken zou moeten worden. Ze gaf aan dat de woning na een opknapbeurt te koop kon wor den aangeboden. En dat ze voldoende maatre gelen had getroffen om de overlast tot een mi nimum terug te brengen. Dat katten soms ruzie maakten en dan lawaai produceerden was naar haar mening een natuurlijk verschijnsel en niet te verhelpen. Maar ze zag geen andere oplossing dan een verhuizing om aan het vonnis te ontko men. ‘We gaan buiten Zutphen wonen en nemen de katten mee, we hopen daar onze rust te vin den. we hebben ons hele leven voor de dieren ge zorgd en vinden het een laffe streek als we ze nu in de steek zouden laten.’ Het echtpaar verliet per 1 oktober met 24 katten de straat. Ze hadden een vrijstaande woning in Brummen gekocht om te voorkomen dat ze werden gescheiden van hun troeteldieren. Maar het huis in de Sid- neystraat hielden ze ook aan. Er bleven drie kat ten wonen, en een paar maal per week kwamen ze langs om hen te verzorgen. In huis waren al- lerlei kooiconstructies gebouwd van kippengaas en er lagen overal matrassen. Jaren later werd Hiltje weduwe en in novem ber 2014 overleed ze zelf. Er werd een schoon maakbedrijf ingehuurd om het huis leeg op te leveren. Gekleed in overall met gasmakers op en handschoenen aan liepen mannen met krui wagens het huis in. ‘Zoiets hebben we nog nooit meegemaakt.’ Dertien containers met afval verlieten de Sid- neystraat. Het huis werd te koop aangeboden. Half januari 2015 kwam het te koop voor 89.000 euro. Het werd vlot verkocht en volledig ge renoveerd. Hiltjes laatste wens werd vervuld: de op brengst ging naar het kattendorp in Harfsen en naar de dierenbescherming. B 1. Noot Auteur: ‘Ik woonde er drie huizen van af en kwam regelmatig langs de containers. De geur was misse lijkmakend.’ ZUTPHEN 83 2022 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 19