TAA nu Landelijk heeft TAA haar aanvankelijke voor- hoedepositie in de vrouwenbeweging verloren. Haar sterke kant, het leveren van persoonlijke zorg op maat, is vervangen door financiële te gemoetkomingen en sociale wetgeving (studie beurzen, arbeidsbureaus, de bijstandswet etc.). Anno nu is haar doel echter niet wezenlijk ver- anderd.9 Er worden nog opleidingssubsidies ver strekt aan herintreedsters en vrouwen die om andere redenen hun opleiding niet kunnen be talen. (Oud-) handwerksters kunnen indien no dig rekenen op financiële bijstand, er zijn nog enkele verkooppunten. Het woord beschaafd is geschrapt en de vrouwen hoeven niet langer de Nederlandse nationaliteit te hebben. In 1999 wordt aan de doelstelling toegevoegd dat oude handwerktechnieken worden bewaard. Het pro fiel van de bestuurster is eveneens gewijzigd, haar capaciteiten tot samenwerking in vereni gingsverband is belangrijker dan haar afkomst. In Zutphen gaat het na 1987 langzaam bergaf waarts. In 2002 fuseert ze met de dan actievere bij haar moeder in Zutphen en reist op en neer. Ze bedruipt zich financieel nu zelf. Helaas heeft zij nog omgang met de communistische jonge man. Maar eind goed al goed: ‘Gelukkig is haar verloving met de communistisch geneigde jon geling verbroken’ (1958). De ondersteuning van vrouwen wordt gelei delijk aan breder. De vrouwen die bekwaam zijn in handwerken worden schaarser en de behoef te aan deze producten steeds minder. Het op- leidingsaspect wordt belangrijker. Men onder steunt nu ook vrouwen die niet langer vallen onder de strikte doelstelling. Als de rector van het Baudartiuscollege in 1974 een warm pleidooi houdt voor het ondersteunen van een moeder van een leerlinge, zodat zij bij het gezin kan blij ven en niet uit werken hoeft te gaan, neemt de vereniging haar verantwoordelijkheid. Onder de voorwaarde dat de studieresultaten van de leer linge goed zijn wordt vier jaar lang 1750,00 ge schonken. In 1976 meldt de rector erg tevreden te zijn over haar studiegedrag, maar ‘door omstan digheden thuis heeft ze haar heil gezocht bij een jongen die een nietsnut blijkt te zijn.’ Noten afdeling Lochem. Geleidelijk aan gaat het met deze afdeling ook minder. In 2022, precies 150 jaar na de oprichting meldt het hoofdbestuur: ‘Helaas is de afdeling Lochem-Zutphen gestopt en verdeeld over de “buur” afdelingen, heel jam mer, maar het is nu eenmaal zo.’10 B Literatuur - Cécile Goedkoop-de Jong van Beek en Donk, Hilda van Suylenburg, Amsterdam 1897. - Vilan van der Loo, Toekomst door traditie; 125 jaar Tesselschade -Arbeid Adelt, Zutphen 1996. 1. De ondervoorzitster van Arbeid Adelt, freule Jeltje de Bosch (1836-1916), was de initiator van Tesselschade. 2. Lees voor de geschiedenis van TAA in Nederland Toekomst door traditie van Vilan van der Loo. 3. Deze situatie wordt uitstekend beschreven in een van de eerste feministische romans van Cécile de Jong van Beek en Donk. De handelingsonbekwaam heid van gehuwde vrouwen is daarin een belangrijk thema. 4. Op 14 juni 1956 werd de ‘Wet handelingsonbe kwaamheid’ afgeschaft. 5. Voor dit artikel is gebruik gemaakt van archiefstuk NL-ZuRaz 1125 Tesselschade Arbeid Adelt, Lo- chem-Zutphen. Met name inv.nrs 14-16 de notu lenboeken van het bestuur en jaarvergaderingen 1945-1987. Om een lange notenlijst te voorkomen worden data vermeld. T/m 1954 is opzoekbaar in inv. nr. 14, t/m 1972 inv.nr. 15, t/m 1987 inv.nr. 16. 6. Het ledental wordt niet in ieder jaarverslag gemeld, het schommelt tussen 57 (laagst) en 188 (hoogst), tot aan de fusie in 1953 zijn er leden die van beide verenigingen lid zijn. 7. De volledige namen van werksters en candidaten worden hier weggelaten. 8. Een speciaal landelijk TAA-fonds voor (oud)hand- werksters die extra ondersteuning nodig hebben. 9. https://www.tesselschade-arbeidadelt.nl/over+taa/ visie+-+doelstellingen, geraadpleegd 2021. 10. Mevrouw Q. Bouma van de landelijke vereniging in een e-mail. ZUTPHEN 81 2022 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 17