op, benevens 150,00 aan nabestellingen. In de landelijke depotvergadering wordt Zutphen ge prezen voor ‘de hoogst mogelijke opbrengst op de jaarlijkse bazaar’ (1954). Mevrouw Schillemans, die tot 1980 de in- en verkoop regelt en het depot runt, heeft in feite een klein goedlopend bedrijfje. Ze heeft contact met depothouders uit andere plaatsen, waar ze goederen mee uitwisselt, zodat het aanbod zo gevarieerd mogelijk is. Ze besteedt veel zorg aan goede presentaties. Ze is afgevaardigde in de lan- delijke werkgroep van de depotgroep die nieu we producten ontwikkelt. Ook belast zij zich met het maandelijks veranderen van de uitgestal de goederen in het vitrinekastje in hotel ’s Gra venhof. Tijdens haar periode als depothoudster groeit ieder jaar de omzet en deze neemt zien derogen af na haar vertrek in 1980. Candidates In tegenstelling tot de bazaars en het depot is de aandacht die TAA aan opleidingen besteedt voor de buitenwereld nauwelijks zichtbaar. De namen van de ‘candidates’ blijven geheim. Ze kunnen zichzelf aanmelden, maar in de praktijk blijkt dat vooral de rector van het lyceum, een arts, een predikant of maatschappelijk werk sters een candidate voordragen. De opleiding wordt betaald door het Betsy Perk opleidings fonds. Zutphen draagt zelf bij aan dit fonds en vraagt geld als het nodig is. Een voorbeeld is candidate Tineke H. Zij vraagt in 1954 een bijdrage voor een studie om medisch analiste te worden: ‘De candidate zal er op gewezen worden dat botanisch analiste een veel mooiere toekomst in uitzicht stelt dan haar eigen keuze: medisch analiste.’ Bij de rector van het gemeentelijk lyceum worden inlichtingen ingewonnen. Hij noemt haar een ‘redelijk be schaafde leerlinge’. Oei! redelijk is niet voldoen de vindt het bestuur: ‘Het zal het Betsy Perkfonds weinig redenen geven om haar voor steun van dat fonds in aanmerking te laten komen, waar zoovelen naar dingen.’ Maar het fonds gaat ak koord en steunt Tineke, die inmiddels klinisch analiste wil worden. Ook de afdeling Zutphen draagt uit eigen kasmiddelen bij. Tineke gaat in 1955 aan de slag, maar in 1956 komt er een kleine kink in de kabel: ‘De analys- te in opleiding heeft op eigen initiatief, zonder permissie, het treinabonnement, tijdens een sta ge in de zomervakantie, op kosten van de vereni ging verlengd. Hetgeen men niet sympathiek vindt. Van het verdiende geld wilde ze een paar schoenen en een wintermantel kopen.’ Erger is het dat zij, ‘zeer tot verdriet der moeder’, beïn vloed wordt door een jongen met communisti sche neigingen. In 1958 studeert ze af en werkt daarna in het ziekenhuis in Arnhem, ze woont 80 ZUTPHEN 2022 3 Betsy Perk, voluit Christina Elizabeth Perk, was schrijfster en activiste. Ze zette zich in voor financiële onafhankelijkheid van vrouwen en daarmee stond ze aan het begin van de vrouwenbeweging. Naast oprichter van Arbeid Adelt, was ze oprichter en redacteur van het weekblad Ons Streven, en redacteur van het tijdschrift Onze Roeping.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 16