Bestuur en leden Ze wonen en leven op stand. De maatschappelij ke positie van deze vrouwen is ongeveer gelijk. Getrouwd en welgesteld klinkt aantrekkelijk, maar wat heb je aan die positie als tot 1956 vrou wen op de dag van hun huwelijk “handelingson bekwaam” worden?4 Ze moeten hun man om geld en toestemming vragen als ze bijvoorbeeld willen werken, een bankrekening openen of kle ding willen kopen. Het is hun burgerplicht om de rol van huisvrouw op zich te nemen. Het zijn deze vrouwen die in het verenigingswerk te rechtkomen, waar zij hun vleugels wél kunnen uitslaan zonder dat dit bedreigend is voor hun gezin. Het ledental groeit nauwelijks, is klein en altijd onder de 200 gebleven.6 Een specifiek omschre ven doelgroep is er niet. Als, zelfs na de fusie met Arbeid Adelt, het aantal leden onder de 100 ge zakt is worden er in 1956 actief nieuwe leden ge worven onder doktersvrouwen en echtgenotes van rechtbankleden. In 1963 sluit de afdeling Brummen zich aan bij Zutphen. Nieuwe bestuursleden vinden is eveneens moeilijk. Dat is waarschijnlijk de reden dat men zich niet strikt houdt aan de reglementen van aftreden; als de vier jaar om zijn wordt men prompt opnieuw herkozen. Zo kan het voorko men dat mevrouw Schillemans na haar eerste termijn nog negen keer herkozen wordt en 40 TAA Zutphen Als het afdelingsbestuur in 1945 voor het eerst na de oorlog weer bijeenkomt zijn er nog 57 le den en is er nog één handwerkster actief.5 ‘De geldsanering verhindert ons nieuwe leden te werven.’ In de oorlog is er wel enige activiteit geweest: ‘Nu ons land geheel vrij is kunnen we onthullen, hoe we in 1943, gezamenlijk met Ar beid Adelt, clandestien een bazar hielden.’ Dat was ten huize van mevrouw de Jonge-Storm Buy sing op Deventerweg 26. De opbrengst van ruim 100,00 wordt niet geboekt en als geheim potje bewaard door de penningmeesteresse mevrouw Bosch van Rosenthal, die het kasgeld op al haar onderduikadressen meeneemt. Jaarlijksche Ledenvergadering waarna een kleine verkoop gehouden zal worden, op Vrijdag 20 Febru ari 1948 te 3.IB uur nam. ten huize van Mevr. B. Schillemans-Battaglia, Deventerweg 28, Zutphen. door haar a. b. CONTRIBUTIE TENMINSTE f 2.50 PER JAAR 77 door het verlenen slechts door middel ZUTPHEN 2022 3 Algemeen Ned. Vrouwen Vereniging «Tesselschade-Arbeid Adelt« BESCHERMVROUWE H.M. DE KONINGIN heeft de eer U uit te nodigen voor een bezoek aan de bazar, welke gehouden zal worden op Woensdag 10 November 1954 t.h.v. Mevrouw Schillemans-Bar.esse Battaglia de Sopramonte et Ponte Alto, Deventerweg 28 te Zutfen van 10.3012.30 en van 2.304.30. De tafels zijn ’s namiddags opnieuw aangevuld. Uitnodiging voor de bazaar met de doelstelling. 'en van de opleiding Uitnodiging voor de jaarlijkse ledenvergadering in 1948. Mevr. G. Bosch Mevr. E. H. Manger Cats-van der Hoeven, Mevr. J. B. Kan-van Marie. van morele en materiële steun, welke laatste van speciale fondsen, buiten de gewone middelen der Vereniging om, kan plaats hebben. Het Bestuur: A. C. Wildervanck de Blécourt-Lieftinck. G. Bosch van Rosenthal-van Hasselt. E. Goddard-van der Wijck. B. Schillemans-Battaglia. D. Jolles-van Ravesteyn. M. van der Wielen-Hazeloop. S. Bybau-Sichterman. een geldelijke tegemoetkoming te verschaffen tot het ontwikkelen van haar talenten; Het doel van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt” is verbetering van het lot der on- en minvermogende beschaafde Nederlandse vrouw, door haar te steunen in haar pogingen om in eigen onderhoud te voorzien, Het Bestuur der afdeeling Zutphen van de Nederlandsche Vrouwen Vereeniging „Tesselschade” noodigt U vriendelijk uit tot het bijwonen van haar Tevens zal Mej. M. Goossens modellen toonen van handschoenen en wanten, die zoowel van oud, als van nieuw materiaal, door haar te vervaardigen zijn. Men kan oude glacés, stukjes leer of peau de suède medebrengen. tot haar opleiding voor een vak of beroep; door het verschaffen van arbeid en het in de handel brengen van de vruchten van haar arbeid; door haar de weg te wijzen tot het verkrijg» voor een vak of beroep; Het bestuur der afdeling Zutfen: Mevr. A. L. Wildervanck de Blécourt-Lieftinck, Mevr. C. I. C. C. S. Bybau-Sichterman, Mevr. L. Hylarides-Blok, Mevr. A. M. de Jonge-Storm Buysing, Mevr. B. T. B. M. Schillemans-Battaglia de Sopramonte et Ponte Alto, van Rosenthal-van Hasselt,

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 13