Elck syn waerom Tesselschade - Arbeid Adelt Regina Bennink Wat voorafging Arbeid Adelt en Tesselschade streven naar verbe tering van het lot van onvermogende vrouwen uit de “beschaafde” stand.2 Ze willen hen de mo gelijkheid bieden om iets te verdienen met zelf gemaakt handwerk, waarvoor ze in ruil financi eel ondersteund worden. De vruchten van hun arbeid worden in depots en op bazaars verkocht. Sommigen wordt de kans geboden een cursus of opleiding te volgen. In tegenstelling tot vrou- 151 jaar geleden in 1821 richt Betsy Perk (1833-1906) de eerste Nederlandsche vrouwenbewe ging in Nederland op: Arbeid Adelt. Wegens een bestuursconflict splitst zich al binnen een jaar een nieuwe vereniging af: de Algemene Nederlandsche Vrouwenbeweging Tesselschade.1 De doelstelling wordt vrijwel ongewijzigd overgenomen; ze zijn haast identiek, maar toch blijven ze stug ieder hun eigen weg gaan tot ze in 1953 fuseren. Voortaan heten ze de Algeme ne Nederlandsche Vrouwenvereniging Tesselschade-Arbeid Adelt (TAA). wen uit de arbeidersklasse, waarvoor werken een bittere noodzaak is, wordt een vrouw uit de ho gere klasse verondersteld thuis te blijven en haar tijd te vullen met huishoude lijke werk, handwerken, pianospelen, lezen en an dere dameshobby’s. Als ze niet trouwt dan blijft ze in de familiekring wo nen, veroordeeld tot een nederige plaats in ander mans huisgezin en eeuwi- .3 Er komen Bureaus van Voorlichting en Arbeidsbe middeling, de zogenaam de Bemiddelingsbureaux. De beroepen waarvoor bemiddeld wordt zijn dan nog typische vrouwenberoepen: hulp in de huishouding, gezelschapsdame, onderwijzeres, bloemiste, etc. De meisjes en vrouwen die een opleidingssubsidie krijgen worden candidates genoemd. Voorwaarde is dat een candidate en haar familie de opleiding niet zelf kunnen beta len en dat de opleiding uitzicht moet bieden op betaald werk. Deftige dames zijn het die de verenigingen besturen, afkomstig uit de hogere (midden)klas- se. Waarschijnlijk geldt hetzelfde voor de leden. eide verenigingen heb- B ben een afdeling in Zutphen; Tes- selschade al in 1872! Van die eerste jaren zijn nauwe lijks documenten. De drie bewaard gebleven notu lenboeken van de afde ling Zutphen beginnen in 1946 en eindigen in 1987. Aanvankelijk betreft het alleen die van Tesselscha de, tot beide verenigingen fuseren. Dit artikel geeft een inkijkje in het reilen en zeilen van het vereni gingsleven. Wat doen ze en hoe houden de dames stand in een snel veranderende samenleving? Regina Bennink is kunsthistoricus en redactielid van het tijdschrift ZUTPHEN. 76 ZUTPHEN 2022 3 ‘Elck syn waerom’ is het motto van TAA, maar daarvoor gebruikte dichteres Maria ge dankbaarheid. Tesselschade Roemers Visscher (1594 - 1649) het als ondertekening van haar ge dichten en brieven. Dit vignet, gemaakt na de fusie, is nog steeds in gebruik.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 12