De i8de-eeuwse zilversmid Hendrik Jurriën Wolters Jansen in Zutphen. Bij dit huwelijk staat hij ver meld als de weduwnaar van Neeltje van Ingen. Johanna Jansen zal de levensgezel van Wolters blijven tot aan zijn levenseinde. Twee dagen voor zijn huwelijk met Neeltje wordt zijn jongste zoon, Gerrit Jan Wolters, in geschreven bij de Zutphense weeskamer. Gerrit is dan zeventien jaar oud en krijgt twee voogden toegewezen, zijn oom Evert Wolters en een fa milielid van zijn moeders kant, Hermanus Wee- nink. Zijn voogden zorgen ervoor dat de half- voorstelling wees Gerrit het deel van de erfenis krijgt waar hij Als je verzamelt blijven sommige voorwerpen je meer bij dan andere. Bij mij is dat een Joost van der simpele, zware, zilveren lepel, mijn eerste voorwerp uit de gildetijd. Om die te vinden ben ik HOrSt samen met mijn echtgenote naar een handelaar in Amstelveen gegaan. Toen we wegliepen met de lepel, gemaakt door Hendrik Jurriën Wolters, was ik er helemaal weg van en wilde er alles over weten. Er zijn maar twee boeken en een handvol artikelen over Zutphens zilver. Ik wilde meer weten over de maker van mijn lepel en besloot zelf op onderzoek uit te gaan. Levensloop te afgelopen 700 jaar zijn in Zut- phen veel zilversmeden actief geweest. Eén van hen is de zeer productieve zilversmid Hen drik Jurriën Wolters (1741 - 1813). Wolters wordt gedoopt op 24 mei 1741 in de Ne derduits Gereformeerde Kerk, waarschijnlijk de Walburgiskerk.1 Hij is de zoon van Gerrit Wolters en Aleyda ten Hulsen en heeft in ieder geval een oudere broer genaamd Evert. Van zijn jonge jaren is niets bekend. We vin den hem pas in de archieven als hij 24 jaar is. Op 30 juni 1765 trouwt hij in Ruurlo, de woonplaats van zijn bruid, Harmina Weenink.2 Zij is dan achttien jaar oud. Op 9 april 1766 wordt hun eer ste dochter, Aleida, geboren. Ruim een jaar later volgt Johanna. In 1769 en 1770 worden twee jon getjes geboren, die al snel overlijden. Het derde meisje, Berendina Maria, komt in 1773 ter wereld. In 1782 volgt zoon Gerrit Jan. Het gezin verhuist in 1785 van de Nieuwstad naar het Smitssteeg- jen (nu Schoenmakersstraatje) tussen de Heu- kestraat en de Groenmarkt.3 In 1798 sterft Wolters’ echtgenote Harmina Weenink. Ze is pas 51 jaar oud als op 9 februari haar uitvaartdienst wordt gehouden in de Broe derenkerk. Vlak voor de eeuwwisseling, op 30 november 1799, hertrouwt hij met Neeltje van Ingen in de Nederduits Gereformeerde kerk te Doesburg. Dit huwelijk is van korte duur want op 26 oktober 1804 trouwt Wolters met Johanna 1 Joost van der Horst- Withuis is liefhebber en verzamelaar van zilveren voorwerpen die in Zutphen vervaardigd zijn. In zijn vrije tijd doet hij hier onderzoek naar om zo meer bekendheid te geven aan de rijke geschiedenis die Zutphen op dit gebied heeft. Inktkoker uit 1773 met ge zaagd rankenor nament en deksel van parelmoer waarop een van de geboorte van Christus. ZUTPHEN 41 2022 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 9