3e De bij weduwe van Laar waargenomene ziek teverschijnselen staan in geen verband met den bedoelden gemoedstoestand 4e Die ongewone gemoedstoestand is niet krankzinnigheid 5e Die ongewone gemoedstoestand behoort tot die afdeeling der zielsverschijnselen, welke onder den naam van hartstogt bekend staan; en 6e laat haar aansprakelijk voor de daden, welke zij onder deszelfs invloed pleegt; Van welke gevolgtrekkingen ik eene meer om standige uiteenzetting mijner beweegredenen aan dit register richten zal, uit hoofde van den noodlottige gevolgen, welke deze naar mijn beste overtuiging nedergeschreven verklaring welligt na zich zal slepen, daar vrouw van Laar, door wraakzucht gedreven, het voornemen blijft koesteren om haren voormaligen minnaar ei genhandig van het leven te berooven. Zutphen, den zevenentwintigsten Julij ach- tienhonderd vijfenveertig. (w.g.) P.N. Ramaer’ Driemaal is scheepsrecht Op 13 augustus werd Willemina ontslagen uit het ONG waarbij ze opnieuw liet weten dat ze haar voormalige minnaar zou gaan vermoorden. Voortdurend hield ze zich op in de buurt van Gerritsens huis. Voorlopig bleef het bij scheld partijen. Maar op 1 april 1846 was het weer zover. Opnieuw stond ze met een pistool voor Gerrit sen en schoot op hem. Ook deze keer weigerde het wapen. Willemina vluchtte en gooide het wa pen in een sloot. Maar haar vlucht was niet echt, want ze ging rechtstreeks naar de burgemeester, aan wie ze het voorval bekende. Ook nu werd ze niet onmiddellijk gearresteerd. Ze vertrok naar Groenlo om opvang voor haar dochters te re gelen. Pas daarna werd ze vastgenomen en ver hoord. Over het gevonden wapen verklaarde ze “ja, dat is mijn eigendom, dat heb ik gekocht en betaald ook.” In juni 1846 stond de weduwe van Laar voor de derde keer in Arnhem terecht voor poging tot moord. De feiten waren duidelijk en de be klaagde gaf de beschuldigingen grif toe. Op nieuw gelastte de rechtbank een onderzoek naar haar zielstoestand ten tijde van de daad.8 Drie specialisten, J.L.C. Schroeder van der Kolk, G.E.V. Schneevoogt en P.N. Ramaer, kwamen gezamen lijk tot de conclusie dat ‘vrouw van Laar door eene redelooze aandrift (hartstogt) zoo zeer belemmerd is in het vrije ge bruik van hare verstandelijke vermogens, dat zij kan gezegd worden door eene voor haar onweer staanbare kracht tot de haar ten laste gelegde daad te zijn gedreven.’ De deskundigen meenden dat Willemina Wolf door haar vrouw-zijn, haar ziekelijke toe stand, temperament, aanleg, ontwikkeling en bijzondere omstandigheden meer dan anderen ten prooi was gevallen aan haar hartstochten. Ramaer nam hierbij duidelijk minder strikte standpunten in dan eerder (zie boven). Het ge rechtshof nam die zienswijze over en oordeelde dat aan de beklaagde geen straf opgelegd kon worden. Wel gelastte de rechter opname in een krankzinnigengesticht. Voor een tijd waarin nog de doodstraf werd geëist èn uitgevoerd voor brandstichting of in braak met geweld, was dit een bijzonder hu maan en vooruitstrevend vonnis. Rekening hou den met de geestesgesteldheid van de beklaagde was in de rechtspraak nog lang niet algemeen geaccepteerd, al trad er juist in deze jaren wel een kentering in. Met name Schroeder van der Kolk en Ramaer waren voortrekkers op dit ge- bied.9 Terug in Zutphen Willemina Wolf werd opgenomen in het krank zinnigengesticht te Utrecht, onder de hoede van Schroeder van der Kolk. Hoe lang ze daar gezeten heeft weten we niet en evenmin of ze nog in an dere gestichten verbleef. In 1854 duikt Willemina weer op in Zutphen samen met haar dochter Ma ria (*1830). Ze wonen eerst even in de Polsbroek, maar trekken al snel in bij het gezin van dochter Femmetje (*1828). Moeder en dochter Femme- tje, beiden koopvrouw, vertrekken in december 1865 naar Laren (Gld), maar zijn het jaar daarop al weer terug in Zutphen. In augustus 1868 trekt Willemina in bij het gezin van dochter Maria, die inmiddels getrouwd is met stucadoorsknecht Jan Haneveld en in Lochem woont. Het jaar daar op verhuist het gezin - met Willemina - terug ZUTPHEN 39 2022 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 7