il r?i9isi Terug in Warnsveld begon Willemina meteen weer Gerritsen en diens familie lastig te vallen. Nadat die zich daarover beklaagd hadden, be val de officier van justitie alsnog haar opname in het Oude en Nieuwe Gasthuis om haar geestes toestand te beoordelen. Daar werd ze op 24 juli 1844 opgenomen, maar op 15 augustus al weer ontslagen.5 De geneesheren vonden dat er niets mis was met haar verstandelijke vermogens. On dertussen had Willemina de Warnsveldse veld wachter, die bij haar proces als getuige was op getreden, beschuldigd van meineed. Die deed vervolgens aangifte wegens laster. Willemina werd veroordeeld tot een half jaar gevangenis straf. Die kon ze meteen gaan uitzitten in een Zutphense cel na haar ontslag uit het ONG. In de gevangenis gedroeg ze zich goed, maar keer op keer verklaarde ze dat ze zich op Gerritsen zou wreken. De tweede aanslag Willemina verliet de gevangenis op 3 maart 1845. Ziek en verzwakt moest ze met een rijtuig naar Groenlo gebracht worden. Daar verkocht ze wat huisraad, schafte zich opnieuw een pistool aan en ook kruit en spijkertjes. Daarmee gewapend toog ze naar Warnsveld. Op 22 maart, de zater dag voor Pasen, zag ze Gerritsen die met zijn knecht hout aan het zagen was. Ze schold hem uit voor lafhartige boer, richtte van korte af stand het pistool op zijn borst en schoot. Maar ook dit keer ketste het wapen. Gerritsen pakte haar het wapen af, maar nog diezelfde middag was ze terug bij zijn huis met een ander pistool. Gerritsen had inmiddels aangifte gedaan van de tweede aanslag op zijn leven. Op 25 maart hield de veldwachter haar aan en opnieuw liet ze zich rustig ontwapenen. Het pistool bleek goed ge laden met kruit en spijkertjes, maar er ontbrak een slaghoedje. Tegen de burgemeester zei Wille- mina dat het haar speet dat het weer niet gelukt was om Gerritsen dood te schieten, maar dat ze zou blijven proberen Gerritsen of diens vader of diens zuster te vermoorden. Die laatsten zouden haar huwelijk met Gerritsen hebben verhinderd. De burgemeester liet haar vooreerst op vrije voe- Huis te Vierak- ker. Niet ver van deze buitenplaats belaagde Wil lemina Wolf tot driemaal toe haar ex-minnaar met een vuurwapen. Tekening door een onbekende kunstenaar, mid den 19e eeuw. ZUTPHEN 37 2022 2 i XFZ t'T >3

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 5