teen weer bij de burgemeester van Warnsveld. Ze beweerde dat ze in Groningen bevallen was van een dochter en dat ze die daar voorlopig “be steed” had. Burgemeester Ardesch van Hamel be middelde vervolgens bij een financiële regeling. Gerritsen betaalde haar 200 gulden en zou bo vendien 40 gulden jaarlijks betalen voor onder houd van het kind, ingaande op het moment dat Willemina hem het kind zou laten zien. Willemi- na verplichtte zich van alle verdere aanspraken af te zien en Gerritsen met rust te laten. Hoe an ders zou het lopen! H.J. De eerste aanslag Met de 200 gulden van Gerritsen op zak vestigde Willemina zich in Groenlo als koopvrouw. Maar enkele maanden later stond de weduwe van Laar opnieuw met een pistool in haar hand voor Ger ritsen, die op zijn land aan het werk was. Van vier a vijf passen afstand schoot zij op hem, maar het wapen weigerde. ‘Ik zal het verbeteren’ riep ze volgens ooggetuige Hendrik Hesselink en ging er vandoor. De dagen daarna probeerde ze her haaldelijk op Gerritsen te schieten, waarbij ze eenmaal zelfs zijn woning binnendrong. Bij een nieuwe poging wist Gerritsen, geholpen door ooggetuige Jan Arendsen, haar eindelijk het pis tool af te pakken. De weduwe werd in voorlopi ge hechtenis genomen en aangeklaagd voor po ging tot moord. Haar proces diende van 8 tot 16 maart 1844 voor het Provinciaal Gerechtshof te Arnhem. Te gen de rechter verklaarde Willemina Wolf her haaldelijk, net als bij eerdere verhoren, dat deze aanslag dan wel mislukt was, maar dat ze het niet zou opgeven en dat ze zou blijven proberen Gerritsen te doden. Uit verklaringen van deskun digen bleek dat haar pistool verkeerd geladen was en dat het kruit vochtig was. Over haar ziels toestand verklaarden twee geneeskundigen dat zij aan een manie leed en adviseerden opname in een krankzinnigengesticht. De rechter achtte ‘de poging tot moord nog niet tot een begin van uit voering overgegaan’ en ontsloeg de weduwe van Laar van alle verdere rechtsvervolging. De rech ter in Zutphen legde het rapport over haar ziels toestand naast zich neer, zodat Willemina niet in een inrichting werd opgenomen.4 van Laar overleed op 15 april 1834 in de leeftijd van 52 jaren. Willemina bleef achter met vier jonge dochters, allen geboren in Zutphen. Wil- lemina’s gezin dreigde in armoede te vervallen, maar wegens haar goede reputatie ondersteun den enkele welgestelde Zutphenaren haar mid dels de rooms-katholieke armenzorg. In 1838 verhuisde Willemina met haar doch ters naar Vierakker. Daar leerde ze de boeren zoon Gerrit Jan Gerritsen kennen. Ze getuigde tegen hem toen hij een jachtopziener had mis handeld. Later maakte Gerritsen in een dron ken bui avances, die ze eerst ver ontwaardigd afwees. Maar Gerritsen kwam tel kens terug, ook als hij nuchter was, en er ontstond een hei melijke liefdesre latie. Die bleef niet zonder ge volgen. Toen ze zwanger raakte, beloofde Gerrit sen dat hij met haar zou trou wen. Maar hij drong er telkens bij haar op aan de vrucht weg te laten halen. Eenmaal deed hij zelfs een afdrijvend middel in Willemina’s kof fie, wat ze bijtijds ontdekte. Trouw was hij ook niet, want op de Vierakkerse kermis vermaakte hij zich met een andere scharrel. Gerritsen kwam zijn trouwbelofte niet na. Een gesprek tussen Willemina en Gerritsens va der en zuster Tonia haalde niets uit. Willemina besloot voor de bevalling naar haar zuster in Delfzijl te gaan. Nadat ze was hersteld van de bevalling en de uitputtende reis wilde ze terug naar Warnsveld. Daar zocht ze vrijwel meteen Gerritsen weer op. Met een pistool in haar hand, zoals hierboven vermeld. En dat was pas het be gin van de geschiedenis. Na haar vrijlating meldde Willemina zich me- 36 ZUTPHEN 2022 2 STICHTING ICONOGRAPHISCH BUREAU Ardesch van Hamel, burgemeester van Warnsveld van 1831 tot 1878, moest herhaaldelijk optreden tegen Willemina Wolf.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 4