Laatste huzaar Kreyenbroek draait weer 56 ZUTPHEN 2022 2 (Oude Wand 39), nu de clubmeubel- fabriek van de heer A.J. Wuestman. Gelukkig konden de vonken geen on heil aanrichten doordat de daken nat waren als gevolg van de regen die neerviel. De brand was omstreeks zeven mi nuten voor half vijf bij de brandweer gemeld door de politie. Deze was gewaarschuwd door de heer Traan- man vanuit de koffieshop 't Gevel tje. De heer Traanman had vanuit de Beukerstraat een brandje gezien bij Kreyenbroek. De brandweer rukte uit om poolshoogte te nemen en con stateerde dat het een felle brand be trof. Dat was aanleiding om om vier minuten voor half vijf groot alarm te geven. De vlammen sloegen toen al uit het dak. Via het gangetje dat van de Beu- kerstraat naar de achterkant van de fabriek leidt, ging men de vlammen te lijf. Op de Oude Wand werd een spuit ingezet. Daar hield de ladder wagen het pand van de heer Reerink nat, terwijl de bedrijfsbescherming van de PTT werd ingeschakeld om met een zogeheten binnenaanval het pand van Fa. Kruitbosch te vrijwaren. Daar stonden op zolder zo'n tweedui zend fietsen, terwijl in het pand ook veel brandbaar materiaal lag. Brandweercommandant G.L. Fok ken riep assistentie in van Warnsveld, waar om tien over half vijf de sire ne loeide. Even later verscheen de Warnsveldse Brandweer met de au- tospuit en de motorspuit die zich op stelden op het Rijkenhage en water betrokken uit de Berkel. Steeds meer slangen werden uitgerold. Overal be vonden zich brandweerlieden op de daken. Grote hoeveelheden water werden in het brandende gebouw gespoten. Metershoog laaiden de vlammen op en zwarte rookwolken braakten uit de gesprongen vensters. De brand kreeg een nog meer spec taculair karakter toen de vlammen oversloegen naar het bedrijfsgedeel- te Oude Wand 32. Om half zes werd de toestand kritiek. Met donderend geraas kwamen dak en zolderin gen naar beneden en vatte het pand van de heer Reerink vlam. Na onge veer twee uur hard werken wisten de brandweerlieden de panden van Ree rink en Fa. Kruitbosch te behouden. De prijs was grote waterschade. Vermelding verdient dat brand wacht Te Loo erin slaagde het oude receptenboek van de NV Kreyen- broek in veiligheid te brengen. 12 april - Kreyenbroeks banket- fabriek heeft zijn activiteiten voortgezet in de voormalige Co op bakkerij op het stedelijke in dustrieterrein. De oude Co-op fabriek was al geruime tijd gele den aangekocht omdat de ban- ketfabriek uit zijn oude behui zing was gegroeid. Het regiment huzaren waar Van der Scheer deel van uitmaakte, oefende grotere formaties te paard op de Gorsselse Heide. 15 apr - De heer J.L. van der Scheer, Bonendaal 12 Warns- veld, viert over drie dagen zijn 86ste verjaardag en is daarmee de laatste nog levende huzaar van het in 1922 opgeheven Zut- phens garnizoen der cavalerie. Het garnizoen was destijds ge legerd in de gebouwen aan de Isendoornstraat, waar nu de bei de lycea staan. na de slag bij Waterloo hier "inge- kwartierd" werden. Achter de kazer ne waar nu het Vogelpark is, bevond zich een uitgebreid exercitieterrein waar manschappen en paarden vol op de ruimte hadden om te oefe nen. Grotere manoeuvres werden op de Gorsselse Hei gehouden die toen nog veel vlakker was en slechts ver spreide bosformaties telde. De heer Van der Scheer trad in ok tober 1903 in dienst en kreeg daar vanwege zijn leeftijd (17 jaar) en zijn lengte (1.65 meter) al snel de bijnaam van "de peuter". Dat werd later ver basterd tot "Piem". Zelfs zijn onlangs overleden vrouw heeft hem altijd zo genoemd. In de rest van dit relaas zal hij ook met die naam worden aange duid. In de Grote Gracht achter de Isen- doornstraat moesten zowel man schappen als paarden veelvuldig zwemmen om de mobiliteit, een van de voornaamste kenmerken van de cavalerie, voortdurend op peil te hou den. Piem heeft hier wel het een en e huzaren in Zutphen waren de opvolgers van de lansiers die

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 24