WIE WAS TOCH.. Joop Westerweel ad Vashem, het officiële herinnerings- centrum voor de holocaust, eert hem als een van de moedigste en meest effectie ve Nederlandse verzetsstrijders. Historicus Jac ques Presser wenste dat zijn naam ‘in gezegend aandenken moge voortleven: Joop Westerweel.’ Johan (Joop) Gerard Westerweel (*1899) is nog net een kind van de 19de eeuw. Het gezin woont aan de Schupstoel 5. Vader Samuel heeft een goed lopende drukkerij. Maar het gezin verarmt als Sa muel van geloof wisselt. Hij sluit zich aan bij de Vergadering van Gelovigen, een kleine christelij ke sekte. Hij drukt nadien louter christelijke lite ratuur. Bijbelcolporteur staat sindsdien als be roep in het adresboek van Zutphen. Joop verzet zich tegen de strenge geloofsregels. Verlaat hij daarom Zutphen? De precieze reden is onduide lijk, maar begin 1923 vertrekt hij met zijn bruid, Riek Kraan, naar Nederlands-Indië. Hij heeft de onderwijsaktes op zak. Als hij weigert om zijn dienstplicht te vervullen, wordt hij met eervol ontslag teruggestuurd naar Nederland. Hij blijft onderwijzer. Eerst in Amsterdam. Daar leert hij Wil Bosdriesz kennen. Hij scheidt van Riek en trouwt Wil. Begin 1933 stapt hij over naar De Werkplaats, de school in Bilthoven van Kees Boeke. De progressieve onderwijsopvattin- gen (sport, geestelijke vorming, geen formele ex amens) spreken hem aan. In 1941 wordt hij hoofd van de Rotterdamse Montessorischool. Hij koestert dan al woede over de eerste anti- Joodse maatregelen. Hij komt in actie als een kennis van De Werkplaats hem vertelt van het lot van 70 “Palestina pioniers”. Dat zijn gevluch te Duitse jongeren. Ze volgen in Nederland land bouwonderwijs om zich later in Palestina te vestigen. Hun arrestatie dreigt. Westerweel or ganiseert onderduikadressen. Ook in Zutphen. De Weense Metta Lande vindt bijvoorbeeld on derdak bij Griet en Hendrik Wentink, een protes- tants echtpaar van in de zeventig. Met zijn organisatievermogen en overtui gingskracht bouwt Westerweel een ongewone verzetsgroep op. Joden én niet-Joden maken er deel van uit. De Westerweelgroep helpt Joden uit Westerbork ontsnappen. Een van hen, Paul Siegel, beschrijft Westerweel als charismatisch en ‘in alles een leider’. Westerweel brengt Jood se vluchtelingen en geallieerde piloten door Bel gië en Frankrijk naar neutraal terrein. Een van die tochten wordt hem fataal. Hij wordt vastge zet en in 1944 in Kamp Vught gefusilleerd. Zijn vrouw Wil wordt opgepakt bij een andere ver zetsactie, naar Ravensbrück afgevoerd en uitge wisseld in een gevangenenruil met Zweden. Zij overlijdt in 1999. In 1964 verleent Yad Vashem Wil en Joop de eretitel Rechtvaardige onder de Volkeren. (Menno Tamminga) Bronnen en literatuur - Adresboeken van de gemeente Zutphen via www.erfgoedcentrumzutphen.nl - Bart Mendelsohn en Peter Kooij. Dat doe je gewoon. Zutphense onderduikverha- len (2014) - Hans Schippers. De Westerweelgroep en de Palestina pioniers (Hilversum 2015). - Paul Siegel, Engines pull wagons 1933-1945 (2005). - J. Presser, Ondergang. De vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom 1940-1945 (’s Gravenhage 1965). - www.yadvashem.org ZüTPHEN 53 z z O o Joop Westerweel met zijn vrouw Riek Kraan in 1922, vlak voor hun vertrek naar Nederlands-Indië. 2022 2 ft-

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 21