Dolle Dinsdag Een ander incident waarbij Tesebeld betrokken was vond plaats op 5 september 1944, de dag die de geschiedenis is ingegaan als Dolle Dins dag. Op deze dag verspreidde het gerucht zich dat de geallieerde opmars een stuk sneller ging dan verwacht en dat Antwerpen al bevrijd was. Dit leidde tot paniek bij veel NSB’ers en duits- gezinden die op de vlucht sloegen naar Duits land. Tesebeld zei na de oorlog dat hij opdracht had gekregen naar Duitsland te gaan. Hij heeft toen eerst zijn vrouw en kinderen naar Bocholt gebracht maar ging zelf terug naar Zutphen om nog wat spullen op te halen. Toen hij in Zutphen een brief wilde posten werd hem toegeroepen dat ‘deze brief toch te laat zou komen’. Tesebeld trok een revolver en schoot in de richting van de gene die naar hem geroepen had. Het schot mis te doel. Na dit schot maakte een omstander de opmerking dat Tesebeld een lafaard was door te vluchten en noemde hem een ‘lelijke wegloper’. Hierop richtte Tesebeld zijn revolver op deze per- Gevlucht, gevangen en berecht Op 2 april 1945 waren de geallieerden in Warns- veld en openden het vuur op de Duitsers in Zut- phen. Tesebeld had de opdracht gekregen zich aan te sluiten bij de Wehrmacht of zich te mel den bij een burgemeester van een gemeente waar nog niet gevochten werd. Hij vluchtte naar Apeldoorn. Van daar uit is hij nog meerdere ke ren naar Zutphen gegaan tot hij op 6 april de IJssel niet meer kon oversteken, omdat de IJssel- brug ieder moment kon worden opgeblazen. Te- sebeld werd op 17 april 1945 in Apeldoorn gear resteerd. Na zijn arrestatie werd hij geïnterneerd in af wachting van zijn berechting. Op 22 maart 1948 veroordeelde de 1e kamer van het Tribunaal te Zutphen Tesebeld tot een internering van ze ven jaar vanwege - in het kort - zijn inzet voor de Duitse bezetter, te hebben geprofiteerd van de door de bezetting ontstane situatie en het schie ten op burgers op 5 september 1944. Tevens werd Tesebeld ontzet uit het kiesrecht, mocht hij geen ambten bekleden en werden zijn NSB-uniform en Kriegsverdienstkreuz verbeurd verklaard. Ook moest Tesebeld zich verantwoorden voor zijn rol bij de moord op de Zutphense communist Vlas- tuin. In deze zaak werd hij in eerste aanleg tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld maar in cassatie vrijgesproken, omdat niet bewezen kon worden dat Tesebeld had opgeroepen tot de moord. Op 6 april 1950 werd Tesebeld wegens goed gedrag vervroegd in vrijheid gesteld. Hij overleed in 1959 te Rotterdam. Opvallend aan de persoon Tesebeld is zijn na oorlogse schuldbesef. De kampcommandant van het bewarings- en verblijfskamp in Wezep beschreef Tesebeld als een weinig krachtige, ‘ontzettend zwammende’, figuur die zich correct gedroeg. In detentie had hij zich politiek be keerd en gaf hij volmondig toe verkeerd te heb ben gehandeld. Ook zou hij monarchist zijn ge worden, hij stelde ‘plus royaliste que le roi’ te soon en schoot nogmaals. Ook dit schot was mis. Hierna vertrok Tesebeld naar Duitsland. Toen duidelijk werd dat de geallieerde opmars toch niet zo snel vorderde als gedacht, keerde hij te rug naar Zutphen.15 50 ZUTPHEN 2022 2 Na zijn arrestatie werd Tesebeld op 18 april terug gebracht naar Zutphen, links op deze foto genomen aan de IJsselkade. Hij werd onder grote publieke belang stelling rond gevoerd door de stad.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 18