I een Kriegsverdienstkreuz 2e klasse met oorkon de die door Hitler zelf ondertekend was. Tijdens een verhoor na de oorlog bagatelliseerde Tese- beld zijn medewerking aan de arbeidsinzet: ‘Te- sebeld verklaart zich niet te hebben ingespan nen om zoveel mogelijk Nederlanders aan de arbeid te krijgen, doch uitsluitend om te zorgen, dat alles langs ordelijke banen verliep en deze arbeidsvordering niet zou geraken van daartoe onbevoegden en het voorkomen van razzia’s.’11 Deze woorden komen uit een verhoor over zijn rol tijdens de oorlog. Het is aannemelijk dat hij dit verklaarde in de hoop op strafverminde ring of in ieder geval een positiever beeld van hem als persoon. Vrijwel zeker tevergeefs gezien zijn brochure Klaarheid: Een verhelderend woord voor dezen tijd der overdenking. Hierin beschreef Tesebeld hoe het nationaalsocialisme de ideolo gie van de toekomst zou zijn en hoe deze ideolo gie zou overwinnen als men overtuigd zou blij ven van het idee van een Germaanse wereld die door de Führer geleid zou worden:12 ‘Het fundament van het Germaans wezen steunt op de vaste gronden van: Ras-Volk-Rijk- Führer. Door het beleven van deze begrippen valt eenmaal de scheidingsmuur tussen de enkelin gen, zowel als tussen de Europese staten weg en het licht van het Rijk zal de volkeren vrijelijk be schijnen. Dan is het 1000-jarig Rijk, de schepping van de Führer, werkelijkheid geworden en zal onder leiding van het Germanendom het aange zicht van Europa voor eeuwen zijn bepaald. Dan van Zutphen. Hij zag in de nationaalsocialisti- sche revolutie de manier waarop Zutphen weer tot bloei zou komen. In mei 1944 zette hij een ac tie op die vandalisme moest tegengaan.9 Uit het rechtsdossier dat na de oorlog is opgesteld blijkt dat het merendeel van de gemeentelijke ambte naren en politiefunctionarissen het burgemees terschap van Tesebeld niet negatief beschreef. De meeste ambtenaren heeft hij ongemoeid ge laten en van hen verlangd wat hij in zijn rol als burgemeester van hen mocht verwachten. De publieke opinie over Tesebeld was volgens het rapport van de politieke opsporingsdienst veel- zijdiger waarbij sommigen gunstig over hem spraken en anderen hem beschreven als ‘Duitse knecht’. De rapporteur merkte hierbij wel op dat niet uit het oog moest worden verloren dat Te- sebeld als burgemeester verantwoordelijk was voor de opdrachten die hij van de bezetter kreeg en dat hij heeft moeten werken onder moeilijke omstandigheden zoals de tewerkstelling bij de arbeidsinzet en onbegrensde vorderingen.10 De arbeidsinzet kwam in Zutphen echt op gang na het mislukken van operatie Market Gar den. Tesebeld was verantwoordelijk voor de be nodigde arbeidskrachten en liet aanplakbiljet ten verspreiden met de boodschap dat burgers zich moesten melden. In de omgeving van Zut- phen waren duizenden mannen aan het spitten om loopgraven te maken en werden bunkers ge bouwd. Enkele hiervan zijn nog in Warnsveld te zien. Voor zijn inspanningen kreeg Tesebeld 48 ZUTPHEN 2022 2 Om aan zijn populariteit te werken trachtte Tesebeld on der andere een Rembrandtten- toonstelling van de Kultuurkamer naar Zutphen te halen, wat misluk te. Op deze in het geheim gemaakte foto zien we de zogenaamde Tesebeld-kermis, die wel plaats vond in 1944.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 16