<3 Tesebeld als burgemeester Tijdens zijn installatierede wierp Tesebeld zich op als redelijke belangenbehartiger van de Zut- phense bevolking die oog had voor het verleden 1 i hij naar Zutphen verhuisde was hij woonachtig in Aerdenhout, Noord-Holland, en een vermo gend man. Tesebeld werd in 1933 lid van de NSB. In juni 1940 werd hij gevraagd zich als propagandalei der in te zetten voor de Nationale Omroep. Deze omroep was door Mussert in het leven geroepen om het volk via de ether toe te spreken nadat po litieke uitzendingen door de bezetter verboden waren. Tesebeld vond de bestaande omroepver enigingen sektarische organisaties en stelde dat de Nationale Omroep tegemoet kwam aan de breed gedragen wens van de bevolking om de verzuiling te overstijgen. De goedkeuring voor uitzendingen werd echter niet verleend waar door de Nationale Omroep nooit van de grond is gekomen. 4 Tesebeld hield dikwijls toespraken op volks- bijeenkomsten. Hij was ervan overtuigd dat Duitsland de oorlog zou winnen en dat er een herindeling van West-Europa zou plaatsvinden, waartoe ook het verslagen Engeland zou beho- ren.5 Een voorbeeld van deze overtuiging blijkt uit een rede die hij ter ere van Hitlers 54e verjaar dag uitsprak in Doetinchem:6 ‘De heer Tesebeld sprak treffende woor den van gelukwens aan het adres van Hitler en hoopte, dat de Führer nog heel lang zijn be proefde krachten aan het Groot-Germaanse Rijk zou blijven schenken. Spreker was er trots op dat thans duizenden flinke Hollandse kerels aan het Oostfront staan. De Führer roept, hij heeft ook onze mannen nodig en wij zullen onze plicht doen. Spreker besloot zijn met de gloed der overtuiging rede met een Heil Hitler!’ Tesebelds bestuurlijke ambitie bleek in 1942 toen hij deelnam aan de burgemeesterscursus van de NSB. Deze cursus was opgezet om NSB-le- den klaar te stomen burgemeestersposten over te nemen. Zittende burgemeesters beschreven het cursusprogramma als ‘om te lachen’ omdat het een schriftelijke opleiding betrof die drie maanden duurde en werd afgesloten met een mondeling examen en een reis naar Duitsland.7 Het is onbekend met wat voor cijfers Tesebeld de cursus heeft voltooid. Een medecursist be schreef Tesebeld in een rapport als een zelfvol dane praatjesmaker die zich naar ‘boven anders gedraagt dan naar beneden’ en zich erg liet voor staan op zijn langdurige lidmaatschap. De me decursist geloofde wel dat Tesebeld in zijn hart een goede nationaalsocialist was maar dat zijn karakter en persoonlijke eigenschappen zouden zorgen voor conflicten. Tesebeld zou een zeer matige spreker zijn en het speet de medecur sist te moeten uitspreken dat de geschiktheid als burgemeester ondanks Tesebelds lange staat van dienst zeer matig zou zijn. Verder meldde hij dat Tesebeld beschikte over veel relaties bin nen de beweging en in contact zou staan met Dr. Van Genechten, procureur-generaal bij het vre- degerechtshof en leider politieke vorming van de NSB. De medecursist besloot zijn rapport met de woorden: ‘Hij kon bij passeren wel eens las tig worden. Ik kan echter niet anders dan mijn eerlijke overtuiging geven, en u op de mogelijke gevolgen wijzen.’8 De periode tussen het volgen van de burgemeesterscursus en de daadwerke lijke benoeming in januari 1944 doet vermoe den dat Tesebeld ook in de hogere NSB-kringen niet als de meest geschikte kandidaat werd be schouwd. Toch kreeg Tesebeld de voorkeur bo ven 68 andere sollicitanten. 3r 11-^ - Voor zijn ac tie tegen het vandalisme werd een fotoserie gemaakt van, in scene gezette, voorbeelden van jeugdige vanda len, hier aan de Deventerweg. Oi O z 2 I ZUTPHEN 47 2022 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 15