Een jaar burgemeester Het burgemeesterschap van Johannes Adolf Tesebeld (1944-’45) Zutphenaren vertrouwen op een burgemeester die zij nog niet kenden en die ook nog geen be stuurlijke ervaring had. Quint Engelage NSB-carrière Johannes Adolf Tesebeld werd op 18 juni 1897 ge boren als zoon van een zeer gerespecteerde Rijks veldwachter.2 Hij volgde onderwijs aan de ULO en normaalschool (opleiding tot leraar), deed zijn militaire dienst bij de Genie en was daarna werkzaam bij verschillende bedrijven.3 Voordat ‘Ik wil uw aller burgervader zijn en ieders belangen behartigen, voor zover dit binnen mijn bereik ligt en vraag van u allen begrip voor mijn ernstig willen. Ik persoonlijk heb een onbe perkt vertrouwen in de kracht van onze bevolking. Zutphen heeft in de geschiedenis, vooral in vroeger eeuwen, zware dagen gekend, is de verwoesting ten prooi gevallen, doch wist zich staande te houden. Thans tellen wij weer zware dagen. Moge mij het voorrecht geschonken worden mede te bouwen aan een herlevend Zutphen, een welvarend Zutphen door eigen krachtsontplooiing en een Zutphen, dat begrip heeft voor de grote zending van ons gehele volk in het grote Germaanse geheel en daarboven uit in het nieuwe Europa.’1 eze woorden sprak Johannes Adolf Tesebeld bij zijn installatie als burge meester van Zutphen op 15 april 1944. Tesebeld was lid van de NSB. De komst van Tesebeld, en daaraan voorafgaand het ont slag van burgemeester Dijckmeester in decem ber 1943, luidde het begin in van een roerige pe riode voor Zutphen. Na de Duitse inval op 10 mei 1940 kende Zutphen eerst een periode van rela tieve rust die in het laatste oorlogsjaar ernstig werd verstoord. Grote gebeurtenissen zijn het bombardement op 14 oktober 1944 en de gevech ten in april 1945. Maar de oorlog kwam ook dicht bij voor veel burgers die dwangarbeid moesten verrichten bij de aanleg van Duitse verdediging slinies. Bij al deze gebeurtenissen moesten de ijffl ft Installatie van burgemeester Te sebeld op 15 april 1944. Links van de burgemeester, gemeentesecre taris De Bruin, rechts, wethouder mr. G.J.H. Wage ner, daarachter gemeentebode Martinus. Quint Engelage studeert geschiedenis aan Radboud Universiteit in Nijmegen en deed onderzoek naar het functioneren van het openbaar bestuur in gemeente Zutphen tijdens WOII. 46 ZUTPHEN 2022 2 Op de avond van zijn installatie werd in het N.S.B.-Kringhuis een drukbezochte feestavond gehouden. Met toespraken, muziek en ook de foto’s die overdag te zien waren werden getoond.

Zutphen (vanaf 1982) | 2022 | | pagina 14