in 1862 in de Sprongstraat vestigden. Zij haal den hun inkomen uit de plantage Poelwijk. Gerrit Willem van der Does, luitenant van het 4e Regiment Dragonders te Zutphen, had een aandeel in de plantage Toutluifaut, terwijl Jan Arend baron de Vos van Steenwijk, wonend in de Spittaalstraat, had belegd in de plantage 't IJ land. Dat we hiermee vrijwel zeker niet alle Zut- phense 'slavenhouders' in beeld hebben, lijkt geen boude bewering. En nog minder zicht heb ben we op het uit slavenarbeid verkregen deel van hun inkomsten en de betekenis daarvan voor de Zutphense economie. Oost-Indië De in Zutphen geboren en opgegroeide marine officier Maurits Ver Huell verbleef in 1817 eni ge tijd op de Banda-eilanden. Hij werd daar ge confronteerd met slavenarbeid en leerde enkele vrijgelaten slaven kennen. Het beeld dat hij in zijn Herinneringen schetste van hun lot was - in overeenstemming met de opvattingen van die tijd - nogal naïef en rooskleurig.22 In de loop van de 17e, 18e en 19e eeuw moe ten talloze Zutphenaren hetzij in dienst van de V.O.C., hetzij als bestuursambtenaar, als militair, als ondernemer of in nog andere hoedanigheid kortere of langere tijd in de Oost hebben verble ven. Als ze zelf niet als slavenhalers actief wa ren of slaven hielden voor hun onderneming of huishouding, zijn ze in ieder geval in aanraking geweest met die praktijken. De meesten zullen de situatie geaccepteerd hebben zoals die was. Het kon ook bijna niet anders. Hebben - net als Ver Huell - nog anderen zich daarover uitgela ten? Het RAZ bezit (ego)documenten van Zut- phenaren waarin hun verblijf in de Oost ter spra ke komt.23 Het zou interessant zijn dit aspect van deze documenten nader te onderzoeken. Zutphenaar L. Ed. Lenting (1822-1881), rech ter, raadslid, stadsarchivaris en lid van de Twee de Kamer, was een criticus van het cultuurstel sel, die andere vorm van slavernij, waarbij de Nederlandse overheid de inlandse bevolking zware belastingen oplegde in de vorm van land en arbeid.24 Lenting publiceerde o.m. over het staatsbestuur in onze overzeese bezittingen25 en had een mening over allerlei staatkundige, economische, juridische en maatschappelijke toestanden daar.26 Lenting was geboren in Bata via, waar zijn vader predikant was. Vader Len- ting maakte in 1817 een reis naar Ternate en Len- ting jr. maakte als elfjarige in 1833 een tocht van Batavia naar Tjeribon. Beiden schreven een reis verslag. Het RAZ bezit beide verslagen.27 Hebben vader en zoon Lenting zich in hun geschriften uitgelaten over slavernij? Heden en verleden 'Zutphen protesteert tegen slavernij' kopte De Stentor op 14 oktober 2017. Ongeveer zeventig - Zutphen 71 Met een Walk for Freedom protesteerden Zutphenaren in 2017 tegen moderne vormen van slavernij. Foto Patrick van Gemert. SLAVERNIJ BESTA A' 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 7