11 P Bestuur soos boos op gemeente Gemeente wil soos niet kwijt (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) Zutphen 91 tien mensen hasjiesj aangetrof fen. Commissaris E.H. Veldkamp die de leiding van het onderzoek, noemde de hoeveelheid in beslag genomen verdovende midde len "niet zo groot, maar ook niet gering". De commissaris hoop te dat de actie zal leiden tot het instellen van een team van des kundigen dat zowel preventief als repressief het drugsgebruik in Zutphen zal gaan begeleiden. Het gebouw van de jeugdsociëteit Des Dekens Hues aan het Kerkhof. Het onderzoek dat de politie zaterdagavond kwart voor elf in de jeugdsoos begon was het gevolg van steeds frequen tere uitlatingen als zou Zutphen een centrum zijn of worden van het gebruik van drugs. De jongelui die in de ruim drie jaar draaiende jeugdsoos aanwezig waren kwa men voor het merendeel uit Zut- phen en omgeving. Maar ook wa- ren er jongeren uit andere delen van het land, zoals Amstelveen en Vlaardingen. De jongste was veer tien, de oudste 43. Zeventien be zoekers noemden zich gebruikers van drugs, elf ex-gebruikers en 64 zeiden geen gebruiker te zijn. Mede dankzij de van de Rijkspo litie geleende drugshond werden drugs aangetroffen die de jongelui op het laatste moment nog pro beerden te verstoppen. Commissaris Veldkamp noemde de jeugdsoos een "infectiehaard die hoog nodig gecureerd moest worden". De actie was naar zijn zeggen "geboren uit zorg voor de jeugd". Bij de inval waren 22 poli- tie-agenten betrokken. 25 september - Het bestuur van de Stichting de Jeugdsoos (Des Dekens Hues) heeft unaniem be sloten in het geheel zijn mandaat ter beschikking te stellen. Daar door krijgt het gemeentebestuur de gelegenheid andere bestuurs leden aan te zoeken. Ter nadere motivering zegt het stichtingsbestuur: "de burgerij en de overheid geven telkenma le blijk van een halfslachtige hou ding ten opzichte van de jeugdso ciëteit, welke houding getuigt van grote twijfel en onzekerheid enerzijds. Anderzijds kan daardoor het geheel eigen karakter van de jeugdsociëteit nooit ten volle tot zijn recht komen, ja zelfs wordt het daardoor geschaad. Concreet: met de rechterhand subsidie uit- delen, met de linkerhand oorvij gen." Het bestuur beklaagt zich er over dat vóór de inval van de po litie geen contact is opgenomen over het vermeende drugpro bleem en dat het bestuur ook niet op de hoogte werd gebracht van de "jongstleden zaterdag getroffen maatregel door de politie". 28 september - Het college van B en W en de gemeenteraad vin den het wenselijk dat jeugdsoos Des Dekens Hues blijft voortbe staan. Dat was de uitkomst van een twee uur durend debat over de politie-inval in het onderzoek naar drugsgebruik in het pand. Het gemeentebestuur heeft het bestuur van de jeugdsoos niet ingelicht over het onderzoek, zei burgemeester mr J.J. Roeters van Lennep omdat het welslagen van de actie daardoor kleiner zou hebben kunnen wor den. Burgemeester Roeters was het met de raadsleden eens dat het onderzoek het probleem niet oplost, maar "het probleem kun nen we nu wel onderkennen". Wethouder mevrouw G. Baas-Goosen bracht de raad in herinnering dat de jeugdsoos op gericht was als experiment. "De fase van experiment is de soos nooit te boven gekomen. Er wordt nog steeds naar de beste vorm gezocht." 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 27