Markt wint 'slag' om Boompjeswal Politie: jeugdsoos blijkt drugshol 90 Zutphen vond de politie het pand verla ten. Omdat de krakers drie we ken ongemoeid waren gelaten, was bij hen de indruk ontstaan dat de gemeentelijke overheid wel vrede had met de kraakac- tie en de bezetting van het pand. In het pand hadden de krakers inmiddels een clubhuisachtig jongerencentrum gevestigd met 'huisregels' en al. Binnen bevonden zich ook nog veel eigendommen van de bezetters: een geldkist met enig geld, een pick-up met elpees, bed den, slaapzakken, kleding, kratjes limonade, enz. Al deze goederen werden op een vrachtauto geladen en naar het nabijgelegen politiebu reau getransporteerd. Tijdens het leeghalen van het pand kwamen enkele bezetters poolshoogte nemen. Een drietal van deze jongeren - Joop Groen, Ronnie Botschuiver (kraakleiders) en Jan Nijenhuis - werd door de politie geruime tijd verhoord. Vol gens Ronnie Botschuiver duurden deze verhoren wel anderhalf uur per man. In kringen van de voor malige bezetters is men nogal ont stemd over de vrij plotselinge ac tie van de sterke arm, nadat men de krakers zo lang min of meer de vrije teugel liet. In drie weken tijds werd door de jongeren voor een bedrag van circa vierhonderd gul den in het gekraakte pand geïn vesteerd. Zo was er bijvoorbeeld een discobar in aanbouw en werd ook gewerkt aan een studiezaal en een koffiebar-overblijfruimte (voor scholieren). De bezetters die al serieus speelden met het idee van een eigen jeugdhotel (Jan Nij enhuis: "Dat zou volgend jaar van pas komen want dan willen we hier een popfestival organiseren.") hebben dinsdagmiddag in het ge meentehuis een onderhoud van een half uur gehad met wethouder A. Albers. 2 september - B en W bezweek woensdagavond voor de vele be zwaren die de Zutphense markt- vereniging en de landelijk voor zitter van de ambulante handel J. Willemsen tijdens het laatste gesprek met de gemeente dins dagavond te berde hadden ge bracht. Kort en goed: ook dit jaar worden de kermismarkten op de Martinetsingel en de Boom pjeswal opgebouwd. Alleen mor gen, zaterdag, verhuist de markt naar het 's Gravenhof. Als gevolg van het akkoord bleef de zaal in De Gouden Helm waar een ongetwijfeld emo tionele protestvergadering gehou den zou worden leeg. Daar za ten nu alleen de vier tevreden aan een glaasje pils nippende woord voerders van de marktkooplui. De markt had de 'slag' om de Boom- pjeswal gewonnen. Een tevreden Jan Leunk, secretaris van de Zut- phense marktvereniging: "Ik ben blij dat B en W, al is het op het laatste moment, heeft ingezien dat een markt op de Houtwal ons te veel geld kost. De mensen we ten nu na achttien jaar heus wel waar ze ons tijdens de kermis op de Boompjeswal moeten vinden. Op de Houtwal hadden ze naar de diverse kramen moeten zoeken en dan geloven de meesten het wel." Een enquête onder de ruim 120 marktkooplieden die wekelijks proberen een boterhammetje in Zutphen te verdienen bewees dat slecht één koopman het niets kon schelen waar hij zijn kraam tijdens de kermis zou moeten inrichten. De rest was fel tegen een markt op de Houtwal. De eerste pogingen van de marktvereniging om B en W van gedachten te doen veranderen mislukten. De gemeente hield een eigen enquête die leerde dat dertig kooplieden best naar de Houtwal wilden uitwijken. Vol gens voorzitter Willemsen van het hoofdbestuur waren zij "domweg bang voor rancuneuze maatrege len" van gemeentezijde en had den zij "met angst in het hart" hun jawoord gegeven voor de Hout markt. Het afdelingsbestuur had toen Arnhemmer Willemsen van het hoofdbestuur ingeschakeld. Dat leidde dinsdag wel tot een ge sprek en woensdag berichtte de gemeente dat de meeste eisen van de kooplieden waren ingewilligd. 20 september - Bij een onder zoek dat de politie zaterdag avond in de jeugdsociëteit Des Dekens Hues aan het Kerkhof heeft ingesteld is een 20-jarige scholier uit Amstelveen aange houden op verdenking van han del in verdovende middelen. On der de 92 bezoekers van de door de gemeente zwaar gesubsidi eerde jeugdsoos in de kelder verdieping van het pand Kerkhof 8-10 waren 17 drugsgebruikers die in leeftijd varieerden van 16 tot en met 21 jaar. Er werd bij 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 26