SIGNALERINGEN M m y Mirjam van Velzen-Barendsen té 86 Zutphen Bert Fermin, Diederik Rijs en Davy Kastelein, Vondsten van 't Velde en De Voorst. Bagger- vondsten en geschiede nis van twee adellijke huizen in Warnsveld en Eefde Zutphen 2021 ISBN 978 94919 50 681 Zutphen rcheologischc Publi n 2018 en 2019 werden de grachten van Huis De Voorst (Eefde) en Huis 't Velde (Warnsveld) opge schoond. Voor archeo logen een uitgelezen kans om meer te weten te ko men over het leven van de Achterhoekse landadel. Munitie, pispotten, bor den, koekenpannen, mun ten en een conservenglas- opener; het is slechts een kleine greep uit de enor me hoeveelheid vondsten die werd gedaan. Maar niet alleen de objecten krijgen aandacht in deze Zutphense Archeologi sche Publicatie (ZAP 144). Om de juiste context te schetsen, maakten de au teurs niet alleen gebruik van de beschikbare litera tuur over de geschiede nis van deze huizen, maar werd er ook nieuw histo risch onderzoek gedaan. Deze interdisciplinaire benadering leidt tot een opgravingsrapport dat de lezer veel vertelt over het dagelijks leven in en rond De Voorst en 't Velde. Bini Jansen (red.), De vergeten eeuw: Zut phen 1800-1900 Zutphen 2021 Geen ISBN n een zogenaamde le porello, een uitvouwbaar harmonicaboek, is on verdeelde aandacht voor de stad Zutphen in de 19de eeuw. Het past bin nen het themajaar van de gemeente Zutphen, dat volledig om deze eeuw draait. De stad maakte in grijpende veranderingen door en uiteenlopende thema's passeren dan ook de revue. De vestingwer ken maakten plaats voor spoorlijnen en industrie. In de Nieuwstad werd een nieuw instituut voor geestelijke gezondheids zorg geopend en stadstui nen werden volgebouwd om de groeiende bevol king een dak boven het hoofd te bieden. In beeld en tekst neemt de leporel lo de lezer mee door deze - vaak vergeten - eeuw van de Zutphense ge schiedenis. Deze leporel lo werd uitgegeven door de Historische Vereniging Zutphen in samenwerking met het Erfgoedcentrum Zutphen en de David Eve- kink Stichting. Bert Fermin, Een erf uit de IJzertijd en een Vikingnaald op de Hol sterkamp. Archeolo gisch onderzoek in het wegcunet van de Hol sterkamp, gem. Zut- phen Zutphen 2020 ISBN 9789491950674 aar liefst 16 schu ren uit de vroege en midden ijzertijd werden aangetroffen bij de opgra ving op de verbindings weg tussen de Boggel- der Enk en de rotonde op de Provinciale Weg N314. In dit veld, oorspronkelijk de Holsterkamp geheten, werden naast gebouwen ook verschillende ge bruiksvoorwerpen uit die periode gevonden, waar onder een ijzeren koker bijl uit de 5de eeuw voor Christus. Een zeldzame vondst: in Nederland was tot nu toe slechts één van dit specifieke type gevon den. Daarnaast leidde de gevonden Scandinavische ringnaald tot nieuwe, in trigerende vragen over de aanwezigheid van de Vikingen in en rond Zut- phen. Welke dat zijn, is te lezen in dit boeiende rap port, deel 142 uit de reeks Zutphense Archeologi sche Publicaties (ZAP) Zutphen Een erf uit de Ijzertijden een Vikingnaald op de HoIstQrkamj) Archeologisch onderzoek in het weg- cunet van de Holsterkamp, gem- Zutphen bfjIiê*mm» Zutphense Archeologische Public; »e Voorst Vondsten van 't Velde Baggervondsten en geschie. 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 22