WIE Allard WAS TOCH... Philip van der Borch Allard Philip is het eerste in Nederland geboren lid van een oud Duits adellijk geslacht. Zijn vader, Friedrich Wilhelm von der Borch, geboren in Kleef, komt via het Duitse Oost-Friesland in Groningen terecht. Hij sneuvelt in 1690 tijdens de negenjarige oorlog bij de veldslag van Fleurus tussen de legers van de Franse koning Lodewijk XIV en een coalitie van Europese staten. In hetzelfde jaar wordt Al- lard Philip geboren. Hij groeit op in Groningen bij zijn moeder Ge- sina Clant tot Stedum. Als zij in 1705 hertrouwt en in het door haar geërfde Landgoed Langen- dreer (nabij het Duitse Bochum) gaat wonen komt Allard onder voogdij van zijn neef Chris- tiaan Carel van Lintelo. Hij blijft echter in Gro ningen, koopt in 1719 een huis in Appingedam en wordt in 1721 ingezworen als jonker van de Groninger Ommelanden, namens welke hij la ter zitting neemt in de Raad van State en afge vaardigde wordt bij de Staten Generaal. Vermoedelijk onder invloed zijn voormalige voogd, een invloedrijke persoonlijkheid en gun steling van Willem III, komt Allard in contact met Reiniera van Goltstein, dochter van de Zut- phense bestuurder Evert Jan van Goltstein. In 1734 trouwt hij met haar. Of het ook zijn bedoe ling was om vanuit Groningen naar Zutphen te verhuizen is onduidelijk. Volgens de door Louise Engelberts geschreven geromantiseerde fami liebeschrijving getiteld De Sterkste kan Reinie- ra in Groningen niet aarden. Het echtpaar trekt in bij de ouders van Reiniera die in Zutphen de Proosdij bewonen. Door deze verhuizing moet Allard zijn Groningse functies opgeven. Om in aanmerking te komen voor soortgelij ke functies in Gelderland moet hij lid zijn van de Ridderschap van Zutphen. Om toetreding hier toe te faciliteren koopt schoonvader van Golt- stein voor hem voor 26.000 caroli guldens een gedeelte van de heerlijkheid Verwolde nabij La ren, vooral vanwege de hieraan verbonden titel. In 1744 volgt Allard zijn schoonvader op als Raad en Rekenmeester van Gelderland, later zal hij van deze Raden president worden. Ook verwerft hij andere functies waaronder Bewindhebber van de West-Indische Compagnie en Comman deur van Maasland. Allard en Reiniera krijgen acht kinderen. Allard sterft in 1766. Zijn oudste zoon Jan Ca- rel erft de Groningse bezittingen, is onder meer enkele jaren burgemeester van Appingedam en later ambassadeur in Zweden. De tweede zoon Frederik Willem bouwt in 1776 Huis Verwolde. Door zijn huwelijk met Sophia, gravin van Rech- teren, komt ook kasteel Vorden in de familie van der Borch. In 1788 verkoopt Frederik Willem de Proosdij aan Henriette van Heeckeren. Allard en Reiniera zijn begraven in de Walburgiskerk. (Paul Claes) Literatuur - "Biografische aantekeningen Geslacht van der Borch" (Jhr. Mr. Emil van der Borch, 1938, aanwezig in Prov. Gelders Archief, Arnhem). - M.M.Doornink- Hoogenraad, De Proostdij te Zutphen, Walburg Reeks 9 (Zutphen 1975). Zutphen 85 Portet van Allard Philip van der Borch (1690 1766). 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 21