WIE WAS TOCH... Anne Flokstra Literatuur - S. Laansma, 40jaarAnne Flokstraschool te Zutphen (Zutphen 1995). - Zutphens Dagblad/ Gelders Dagblad. Vooral: In memo- riam door Mieke Wasseveld, 08-01 2003. - RAZ, 0003-5545 en 0003-5561. Anne Flokstra is 39 jaar oud als hij di recteur wordt van de Dr. Herderschêe- school. Flokstra werkt dan al een paar jaar met zeer moeilijk lerende kinderen. Aan de in 1955 opgerichte school kan hij zijn eigen idee- en ten uitvoer brengen. Achttien jaar lang is hij bepalend voor het speciaal onderwijs in Zut- phen. Flokstra wordt op 4 januari 1916 geboren in Weststellingwerf. Hij woont met zijn vrouw Tekkomina (Teddy) op Texel, maar wil daar weg want het halen en brengen van de kinderen naar school in Den Helder is hij moe. Op 1 maart 1950 start hij in Zutphen als onderwijzer voor zeer moeilijk lerende kinderen aan de Dr. Van Voort- huijzenschool aan de Paardenwal. Op zaterdag 14 mei 1955 mei is de opening van de Dr. Herderschêeschool aan de Wilhelmina- laan. Omdat het wettelijke quotum van 37 leer lingen is behaald, kan de gemeente een open bare school voor buitengewoon lager onderwijs starten. In die eerste jaren doet de school nog ouderwets aan. De oudste jongens vlechten mat ten en bij de school is een kinderboerderij die door de leerlingen wordt onderhouden. Het les materiaal maken Flokstra en zijn collega's meest zelf. In een interview bij het 40-jarig jubileum van de school noemt hij als hoogtepunt de jaar lijkse schoolkampen. Flokstra bouwt de school stap voor stap verder uit. De maatschappij verandert in de jaren 1970 snel. Die veranderingen treffen zeker het onder wijs en Flokstra is gefrustreerd omdat dat hij geen gestalte kan geven aan de nieuwe onder- wijsideeën. Juist in deze jaren van vrijheid moet hij namelijk afscheid nemen van zijn school. Hij komt in conflict met het gemeentebestuur. Waarover het conflict gaat, is niet bekend. Flok- stra heeft de naam zijn hart op de tong te heb ben. Wethouder Baas-Goosen stuurt hem met vroegpensioen, maar niet dan nadat zij hem bij zijn afscheid op 29 november 1973 nog wel alle lof toezwaait: 'Naast uw liefde, ijver, toewijding en plichtsbesef was het vooral uw inzicht in de noodzaak het gehandicapte kind bij te staan. Niets was u daarbij te veel.' Nog maar 57 jaar oud en helemaal fit maakt hij zich verdienstelijk voor de Graafschaploge en voor dweilorkest de Stroodorpers waar hij de trombone speelt. Toch blijft het te vroege af scheid van zijn school knagen. In 1985 volgt eer herstel als de gerenoveerde Dr. Herderschêe- school op voordracht van het schoolteam zijn naam gaat dragen: de Anne Flokstraschool. In 2001 wordt hij benoemd tot erelid van de Vrien denstichting van de school. In zijn laatste levensjaren raakt hij dement en krijgt hij verzorging in de Leeuwerikweide. Anne Flokstra overlijdt op 4 januari 2003 in Zut- phen. (Etienne van den Hombergh) 84 Zutphen Anne Flokstra (geheel links) samen met het echtpaar Her- derschêe (3e en 4e van links) in 1955. 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 20