Het digitale tijdperk In 2007 gebeurde er nog iets groots: Mecom nam Wegener over. Mecom was het bedrijf van Engel se durfinvesteerders die zich de kop gek hadden laten maken door David Montgomory (van oor sprong journalist), die hen gouden bergen be loofde. Om die beloften waar te maken begon hij het bedrijf uit te wringen. En vooral gaf hij de digitale producten van de krant een enorme im puls. Digital First, werd het motto. Maar ook toen werd er op het internet niet echt geld verdiend. Er werd echter wel enorm in geïnvesteerd. En dat geld werd bij de papieren krant weggehaald. Er werd dus weer stevig bezuinigd. Dat valt te illustreren met de volgende cijfers: in 2002 telde de redactie van de Stentor ongeveer 220 koppen. Dat was in de tijd dat er nog maar een kleine in- ternetploeg was van vijf man. In de jaren daarna, met steeds meer digitale taken, was het aantal redactieleden gezakt richting 150. En ondertus sen ging het met de resultaten bergafwaarts. Waar Wegener in 1994 met een Perfect Storm te maken kreeg, overkwam dat nu Mecom. Want de economische crisis van 2008 barstte los. De advertentiemarkt stortte in elkaar en er moest worden ingegrepen. Dat deden de aandeelhou ders ook door Montgomory uiteindelijk weg te jagen bij het door hemzelf opgerichte concern. Maar het was te laat. Jaren van bezuiniging op bezuiniging volgden. De ene directeur zat nog niet in zijn kantoor of de volgende duwde hem alweer van zijn stoel. Steeds nieuwe reorgani saties waren nodig, steeds nieuwe plannen om toch vooral in te zetten op digitale verschij ningsvormen werden tevergeefs uitgeroepen tot de ultieme redding. In 2015 werd Mecom buiten spel gezet door vooral de uit België afkomstige Persgroep. Uiter lijk heeft die nog niet veel aan de krant gewij zigd, al zijn nu wel de edities Zutphen en Ach terhoek samengevoegd en kun je twisten over de vraag of het nog wel een echte regionale krant is. En wordt er opnieuw hoog ingezet op het digita le product. De toekomst zal uitwijzen of dat de manier is om de krant te redden. B Bronnen: - Leo Enthoven, Schakel in de samenleving; 125 jaar Deventer Dagblad, Deventer 2010. - Louis van de Geijn, Kranten, ego's, kapitaal. De neergang van de regionale pers, Amsterdam/Ant werpen, 2014. - Harry Dijkman (samenstelling), Een meneer ver huist, Zutphen 1998. - Diverse afscheids- en jubileumkranten van mede werkers. Op de vingers gekeken door televisieploe gen werkte de redacteuren aan de eerste krant op tabloid-formaat. ZUTPHEN 83 20213

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 19