computersysteem, maar die training was veel te beperkt geweest. Van de techniek deugde ook weinig tot niets. Verbindingen met de vele bui tenkantoren haperden. En op de vrijdag dat de nieuwe krant gemaakt moest worden, ging het computersysteem van de redactie volledig plat. Tussen 13 en 20 uur viel er helemaal niets mee te beginnen: het was zo dood als een pier. En toen het wel weer draaide, bleek dat dat systeem de enorme hoeveelheid pagina's die voor de talloze edities van de nieuwe krant geproduceerd moes ten worden helemaal niet aan kon in de daar voor beschikbare tijd. En dan waren er ook nog verschillen in werkwijze, organisatie en cultuur van de drie net samengevoegde redacties. Men sen die tot een dag daarvoor nog je concurrent waren, bleken nu ineens je directe collega. Die zaterdag was dus een verschrikking. Pas aan het eind van de middag verscheen er iets dat op een krant leek. En dat terwijl we al jaren op zaterdag als ochtendkrant uitkwamen. En dan kun je wel uren later dan normaal een krant uit brengen: de bezorgers hebben ook hun eigen le ven. Die moeten op zaterdag voetballen, korfbal len, zwemmen of werken. Dus sommige lezers kregen de krant pas 's avonds of zelfs op zondag. Uiteraard gaan ze dan klagen. En omdat het zo massaal gebeurde, was de afdeling lezersservice daar niet op voorbereid en konden de telefoon lijnen het ook niet aan. De lezers steeds bozer, het personeel met de minuut wanhopiger. In Zutphen en Lochem had de redactie de handen vol aan het kalmeren van lezers die boos de trap op stormden of kwaad opbelden. Het was een nachtmerrie. Oplopende frustraties En die bleef niet tot één dag beperkt. Een compu tersysteem dat al in de basis niet deugt, verbeter je niet in één dag. Een editiestelsel dat te inge wikkeld is, heeft ook tijd nodig voor het kan wor den verbeterd. Redacteuren die niet begrijpen wat er van ze wordt verlangd hebben behoefte aan sturing. Maar directie en hoofdredactie wa ren het overzicht volkomen kwijt. Gelukkig ston den toen ervaren en kundige collega's op die met elkaar oplossingen gingen zoeken. Ze werkten dag en nacht door, sliepen soms op kantoor en kregen heel geleidelijk wat lijn in het proces. Maar dat ging ten koste van pagina's en edi- Redactiekantoor Houtmarkt 66. 80 ZUTPHEN 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 16