Dijkdoorbraak grootte van 2 bunder 45 roeden en 69 ellen. De kinderen van Gerrit lieten het pand veilen in 1867. Voor 5300 gulden werd Jan Roelof Hamer de eigenaar van herenhuis annex landbouwers woning met stalling, daarbij aangebouwde op trek, erf, schuur tuin en hofland, groot 43 roeden 70 ellen.16 Begin 1900 had het pand huisnum mer F 98 en werd het bewoond door de familie Harmsen tot ongeveer 1967. Er was later sprake van twee huisnummers: 128 en 130. Uit de adres boeken van Zutphen en het bevolkingsregister blijkt dat onder ander slager Berendsen (in 1930), loodgieter Ligtlee (in 1934) en metselaar Chris- tiaans (in 1936) er hebben gewoond. Rond 1940 woonde er de landbouwer Koenders. Zijn zoon Henk kon heel goed voetballen, zo glad als een aal was hij; bijna niet te pakken. Dat leverde hem de bijnaam Aole Koenders op.17 In 1966 werd het een rijksmonument.18 Th.G.F. Reisiger kocht het pand samen met Mevrouw M.E. Hoefs na 1967. Hij diende in ok tober een aanvraag in om het pand te restau reren en te verbeteren. Aannemer Christiaans nam het karwei aan, wat was begroot op 27.829 gulden.19 Zij kregen ook nog subsidie om het op te knappen. Mevrouw Hoefs had het in ge bruik als kamerverhuur, opslag voor antiek en een escort service bureau. Heuvenezen zeiden tegen elkaar: "Het is een hoerenkast gewor den..." Zij verkocht dit pand in juli 1981 aan drie per sonen: Berend Jan Prenger, zijn partner Marijke Dubach en een gezamenlijke vriendin Marianne van der Sommen. Van het grote pand was toen alleen het koetsiershuis opgeknapt. Zij hebben het geheel gerestaureerd. Het lukte uiteindelijk om nog subsidie te krijgen van rijksmonumen tenzorg. Dit had veel voeten in de aarde, omdat mevrouw Hoefs veel meer subsidie uitgekeerd had gekregen dan zij aan restauratiewerkzaam heden had verricht.20 Het gepleisterde gebouw bestond uit een dwars woongedeelte met verdie ping. Hierachter was de stal met een dubbele in- rijdeur en op de zuid-oosthoek een gepleisterd huisje onder schilddak. De grote renovatie van funderingen tot dak kostte totaal drie ton in guldens. In 1987 werd Van der Sommen uitgekocht. Het pand werd een officiële trouwlocatie van de gemeente Zutphen. Er werd van alles aan verbouwd en ook werd er SimSM 76 Zutphen De dijk bij het huis Het Hoendernest in de Hoven aan de Vliegen- dijk brak door in 1784.25 'dat het water met een toomeloos geweld, door de gemaakte bres heenbruischten. De lieden, in de zogenaamde Hoven, bui ten de stad woonende, gaven allerlei seinen van dringende nood. Men vluchtte naar herberg Het Kanon, zy schreeuwde om hulpe, die men hun bezwaarlyk geeven konde. De zwaare ysschotzen welke van boven kwaamen, konde de koers der rivier niet meer volgen en vielen op de herberg aan, en deeden dezelve wagge len. Het seinen en om hulp schreeuwen werd door honderde van menschen die op de stadswallen stonden gezien.' Het Kanon in 1965. 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 12