Eigenaren 18e eeuw Garrit Uterink en Maria van Hattum bleken een grote lap grond in Voorstonden te bezit ten. Vanaf De Isselburg tot Klein Baank liep de Groenestraat, dwars door wat vroeger de mark Wapsum heette. Rond het Kanon bezaten zij ook grond; die werd verpacht. Na hun overlijden ging het bezit naar de kinderen. Peter leende in 1717 geld van Jan Harmsen, de ticheler, die ge huwd was met Anneke Uterink.11 Het huis IJs- selborg of Canon gaf hij in 1717 op papier aan ne gen mensen en via de familie Uterink ging het in 1724 over naar Berend Jaspers, een man met horecabloed, want zijn vader zat op herberg De Vos in Oeken.12 Zijn weduwe hertrouwde in 1727 Lambert Martens. Zij verkochten het erve, huis en hof met where13, voorheen IJsselborg en nu Kanon en nog een huisje en 11 schepel gesaay in mei 1756. Dat was een bezit ter grootte van ruim 16.000 m2 met een waarde van 3000 gulden.14 De volgende kastelein werd Jan Janssen van Karvelynckshof met zijn vrouw. Deze Jan Jan sen Slijkhuis, de hospes in het Kanon, dronk ja renlang veel te veel. Onder invloed werd hij zeer agressief mishandelde zijn vrouw, sloeg in huis meubilair en ramen kapot, ging met mensen op de vuist en stak met messen. Hij viel dron ken van de IJsselbrug af in een brugschip en lag er wezenloos met een zware hoofdwond. Kreeg toevallen, was met vier mensen bijna niet te be dwingen en werd met een schuitje naar huis ge bracht en door de chirurgijn behandeld. Dagen Kanonnen en hoog water later schreef de arts dat hij nuchter nog steeds Herberg Het Kanon in 1924. verwarde gedachten had en enige krankzinnig heid "Hij wil het paard in de keuken brengen." Na een proces kwamen alle getuigen met hun verhalen. Jan stond in Voorst 's morgens om vijf uur al met een mestgreep boos bij de koster aan de deur: "ik zal u donder wel krijgen." De 28-jarige man werd in 1759 een tuchthuis straf opgelegd van twee jaar. In 1763 bleek het echtpaar nog getrouwd want toen verkochten ze de herberg aan Jan Schutte. Na zijn overlijden wilde zijn vrouw hertrouwen, dus er volgde een magescheid om helder te krijgen wat hun geza menlijke kind toekwam. Met haar nieuwe man draaide de herberg niet goed en er werd beslag op gelegd in 1791. Ruim een half jaar later ver kochten ze de herberg met grond en een klein huisje aan de boer Anthony Hendrik Selgert.15 Selgert kreeg in 1796 ruzie met buurman Wij- ers op boerderij Groot Baank. Zijn zes ossen had den twee keer op het land De Teuge van Wijers gelopen, en daar het koren opgevreten en het hek beschadigd. Na een proces vergoedde Sel- gert de schade. Eigenaren 19e eeuw Robbert van Leeuwen, een rentenier, blijkt be gin 1800 de eigenaar. Het rijksmonumentenre- gister beschrijft het pand als vroeg 19e-eeuws, dus waarschijnlijk heeft deze man het pand her bouwd waardoor het eruit ziet zoals op recente foto's. Harmen Weenink, een latere eigenaar, schonk in 1847 erf en goed IJsselburg met een stukje land genoemd het Kleine Kanon aan zijn zoon Gerrit. De herberg met het bouwland De Teuge had een Vanaf het einde van de 16e tot het laatste kwart van de 19e eeuw kende ons land ver schillende jaren strenge winters. Na een barre winter met veel ijsvorming in de rivieren ont stonden vaak ijsdammen, die regelmatig dijk doorbraken veroorzaakten met grote over stromingen als gevolg. Op het Hoornwerk stonden kanonnen die werden afgevuurd om mensen te waarschuwen voor hoog water. Deze kanonnen werden pas in 1909 ver plaatst naar een stuk land bij herberg het Ka non. Toen heette de herberg allang zo. ZUTPHEN 75 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 11