cHaa I van jsc Khtfn (and |e roeden i> aTtvté 1643. Hij kocht huizen in de Laarstraat, de Fran- kensteeg, de Houtmarkt, Turfstraat, Polsbroek en de Kuiperstraat.3 Ook werd hij ontvanger van het graafschap Bergh in 1651, waaronder de hof 't Ammink in Baak, van de pacht van diverse goe deren in de regio. Hij werd een rijke houthande- laar.4 Hij begon in 1649 te bouwen op de Garsten- kamp buiten de Marschpoort,5 op de plek waar voorheen de kanonnen stonden. Dat deel van de Hoven hoorde toen nog bij Voorstonden, ge meente Brummen. Het stadsbestuur gaf hem een waarschuwing dat er in dat bouwwerk niet getapt mocht worden. Dit was duidelijk een geldkwestie. De grond lag in Brummen en Zut- phen zou dan de bieraccijns mislopen. Het werd een boerderij. In 1662 stierf Christoffel. Zijn vrouw had het niet alleen druk met alle zakelijke beslommeringen, maar ook met een zoon die bij enkele leden van het stadsbestuur de ramen ingooide. In 1669 waarschuwde het stadsbestuur haar nogmaals dat, als ze het huis zou verkopen, er niet getapt zou mogen worden. In 1670 verkocht ze het. De naam Molenschot bleef nog tot in 1759 de naam van een boom gaard in de Hoven.6 Peter Wichman Op de Voorsterklei op de Mars woonde in 1658 Peter Wichman met zijn vrouw. Zij werden de nieuwe bewoners van dit huis en hof, genaamd Isselburg, in het ambt Brummen bij de tichelo ven. Peters grootvader was Claas Wolters die herberg De Prins bij de Emperbrug bezat. Zijn oom was Evert Warners van De Hertog van Gel der, de herberg bij de lange brug in de Hoven.7 In 1705 ontstond in Brummen een fikse rel. De boe ren en boerinnen waren woedend op de gehate belastingontvanger Swarthof. Hij sloeg hen veel te hoog aan waardoor ze enorm veel belasting moesten betalen, ze wilden de boeken inzien. Men vermoedde dat een deel van het geïnde geld in de zakken van Swarthof verdween.8 Hier na werd Peter de ontvanger van de belastingen in Voorstonden. Ineens waren de huizen min der waard.9 Peter had tijdens zijn leven af en toe extra geld nodig, dit leende hij dan en zette zijn huis in als onderpand.10 Vier herbergen op een rij: het Canon, de Bruynvis, de Prins en den Her tog. Zeker van de eerste drie waren de eigenaren allemaal verwan ten. Kaartdatering 1771. 74 ZUTPHEN 2021 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 10