'Want daer meer dan duysent geruineerde ende verlaten huysen waren' De Zutphense huizenmarkt in de beginjaren van de tachtigjarige oorlog Martin Scholten Dat is wat prins Maurits van Oranje gezien moet hebben toen hij in 1591, na de voltooi ing van zijn belegering van Zutphen, de stad binnentrok. Als we dit beeld voor waarheid aannemen, moet Zutphen destijds vrijwel geheel in de as hebben gelegen. Er ontstaat dan ook enige twijfel als de bron van dit citaat tegen het licht wordt gehouden: Vervolch van de Nederlantsche Oorloghen ende geschiedenissen,1 pas uitgegeven in 1630. Aangezien dit een tijd was waarin de Spaanse zijde in de hele noordelijke Nederlanden als vijand werd be schouwd, zal deze vast niet vrij zijn geweest van enige Staatse propaganda. och kan niet zonder meer het tegendeel worden beweerd. De storm van menselijk geweld die in de jaren zestig en zeven tig van de zestiende eeuw door de Nederlanden waaide zou namelijk tijdens de rest van de oorlog niet meer geëvenaard wor den.2 De inwoners van de stad Zutphen hoefden niet lang te wachten op hun portie krijgsgeweld. Zo werd de stad in 1572 al tweemaal ingeno men. Eerst op 10 juni door graaf Willem van den Bergh, waarna er een plundering plaats vond. Daarna werd de stad door Don Frederik van Toledo, de zoon van de hertog van Alva her overd.3 Het jaartal 1572 zal voor vele lezers een bekende lading hebben. Toch worden de gebeur tenissen van dit jaar op verschillende manie ren geïnterpreteerd. Zo wordt geschreven dat de plunderingen voornamelijk de geestelijke instellingen troffen en dat de terechtstellingen beperkt bleven tot militairen en leden van de burgerwacht.4 Anderen omschrijven de inname door Don Frederik in minder detail, maar met flink meer kleur en noemen het een 'geweldig bloedbad'5 of een 'zware tuchtiging'.6 Met al dit geweld had men willen bereiken dat andere ste den in het noordoosten van Nederland zich over zouden geven. Een strategie die door een histo ricus niet al te zuinig wordt omschreven als 'a policy of beastliness'.7 Rampspoed Dat Zutphen onder het Spaanse gezag, dat pas in 1591 definitief gebroken zou worden, heeft moeten lijden staat buiten kijf. Nadat de stad door Don Frederik ingenomen was, werden de voedselvoorraden in beslag genomen. Samen met de misère op het omringende platteland zorgde dit voor een verdubbeling van de graan prijzen. Zeker voor de minder wel bedeelden dreigde nu de bedelstaf.8 Na de terugkeer van een betrekkelijke rust en herhaaldelijke ver zoeken aan het adres van 'alle mogelijke rege- ringscollegiën' kreeg Hendrik van Thil, toenma lig burgermeester van Zutphen, het voor elkaar dat in 1577 het Spaanse garnizoen de stad ver- 40 Zutphen Martin Scholten is in 2019 afgestudeerd als bachelor archeoloog aan de Saxion University of Applied Sciences op het ontwerpen van een databasemodel t.b.v. gegevens in het Historisch Kadaster in het RAZ. Dit artikel is een bewerkte versie van de casestudy, bedoeld om de grotere kracht van een database ten opzichte van eerdere pogingen tot digitalisering van het Historisch Kadaster aan te tonen. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 8