afdelingen. De dames van de Zutphensche Gym nastiek Vereeniging Olympia, opgericht in 1875, namen begin jaren twintig al deel aan wandel- tochten.7 En ook verenigingen die op zich niets met sport te maken hadden, wandelden regel matig. Zo was daar Sport Kweekt Vriendschap, een onderafdeling van de Christelijke Jongemannen Vereniging, die zich 's zomers op zwemmen en wandelen toelegde.8 Het was de tijd van de economische crisis. Er waren veel werklozen. Die hadden veel tijd, maar weinig geld. Wandelen, alleen of in groepsver band, werd noodgedwongen een populaire tijds besteding. Zelfs de overheid stimuleerde dat. Sommige steden kenden een zgn. SEGOBA-pro- gramma. Onder het motto 'Sportieve En Gees telijke Ontwikkeling Brengt Arbeidskracht' werd geprobeerd werklozen enkele uren per dag bezig te houden met sportbeoefening, excursies en cursussen. Wandelsport werd hierin expli ciet aanbevolen. Ook in Zutphen werd een der gelijk programma overwogen.9 Natuurlijk waren het niet alleen werklozen die wandelden. Ook op anderen had deze tak van sport grote aantrekkingskracht. Het Mars- wegkwartier, het Deventerwegkwartier en de Hoven hadden actieve buurtverenigingen, die wandeltochten organiseerden voor volwasse nen, maar vooral ook voor de jeugd.10 Ook elders in de stad waren wandelclubs en -clubjes actief. Marcheren Voor veel mensen was de aantrekkelijkheid van de wandelsport gelegen in het groepsgewij ze wandelen, in marsformatie, gekleed in fleu rig clubtenue en netjes in de pas lopend. Dit op het militaire marcheren geïnspireerde wan delen raakte in de jaren twintig en dertig wijd verbreid. Hoewel in ons land militaristische ui tingen - anders dan in ons buurland Duitsland - bepaald niet het dagelijkse leven beheersten, was dit geüniformeerd marcheren heel gewoon in de meest uiteenlopende groeperingen van onze maatschappij. Iedereen deed er aan mee. Politieke jeugdbewegingen marcheerden in uni form, van de Nationale Jeugdstorm, die aan de NSB was gelieerd, tot de sociaaldemocratische Arbeiders Jeugd Centrale (AJC). Maar ook de meisjes van de katholieke Graal-beweging, de protestantse jeugd van de Oranjegardes en de Zutphen 37 Wandelen in marsformatie in uniform of clubtenue was tot ver in de jaren '50 enorm populair. Hier een groep van de Neder- landsche Mettray op Hemelvaarts dag in Zutphen. Foto ca. 1952. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 5