phen' noteerde een journalist van het Zutphens Dagblad op vrijdag 23 mei 1952 in zijn verslag van het jaarlijkse wandelevenement. Daarmee overdreef hij nogal, maar zeker is dat de Zut- phense Hemelvaartswandeltochten wijd en zijd goed bekend stonden. Al ver voor de oorlog was men daar mee begonnen en inmiddels waren ze een traditie. Het evenement trok honderden wandelaars uit het hele land naar Zutphen. En juist deze editie van 1952 viel er het recordaantal deelnemers van 2268 te noteren. De Nationale Eendaagsche Afstandsmarschen vonden in Zutphen voor het eerst plaats op donderdag 25 mei 1933. De keuze voor Hemel vaartsdag is niet vreemd. Vanouds gingen gro te groepen mensen op deze dag in alle vroegte 'dauwtrappen'. Voor de organisatie tekende de Bond van Plaatselijke Sportvereenigingen, een in 1921 opgerichte overkoepeling die allerlei ge meenschappelijke diensten voor Zutphense sportclubs verzorgde. Zo regelde deze Bond on der meer de medische keuringen van sporters.4 De Nationale Eendaagsche Afstandmarsen waren ruim van te voren aangekondigd in regionale en landelijke bladen en er was niet nagelaten de aantrekkelijkheid van Zutphen en haar omge ving breed uit te meten. Er waren prachtige par- coursen uitgezet. Een attractie waarop het wan delend publiek wel moest afkomen waren de indrukwekkende Twentekanaalwerken die nog volop in uitvoering waren.5 De organisatie be- loofde een schitterend uitzicht op de omgeving vanaf de prachtige, nieuwe bruggen te Almen en Eefde. De routes voerden verder langs 'het aan natuurschoon zo rijk bedeelde Lochem' en langs de historische kastelen De Cloese en De Wilden- borg. Wandelsport Na de Eerste Wereldoorlog waren steeds meer mensen het wandelen als sport gaan beoefe nen. Sportbeoefening was niet langer voorbe houden aan de maatschappelijke elite, zoals dat rond de eeuwwisseling nog het geval was.6 Ook de arbeidende stand wilde sporten. En dan bood wandelen een aantrekkelijke mogelijkheid. Het is goedkoop, want je hebt er geen dure uitrus ting of voorzieningen voor nodig zoals gymtoe- stellen, boot of fiets. Ook is wandelen niet ge bonden aan vaste locaties zoals sportvelden of -hallen, waarvan aanleg en onderhoud eveneens geld kosten dat op een of andere manier door de sportbeoefenaar moet worden opgebracht. Spe cifieke aanleg of vaardigheden zijn evenmin een vereiste. Twee gezonde benen volstaan. In Zutphen verschenen de eerste echte wan delclubs in de jaren dertig. Altijd Fit en Quick werden in die tijd opgericht. Die laatste vereni ging veranderde al snel haar naam in Swift en na de oorlog in Shrewsbury. Maar al veel eerder werd er in groepsverband gewandeld in Zutphen. Ver schillende sportverenigingen kenden wandel- Eefdese brug in aanbouw, 1932. De grote Twente- kanaalwerken bij Zutphen waren in de jaren dertig een ware trek pleister voor de deelnemers aan de Hemelvaarts- wandeltochten. 36 ZUTPHEN 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 4